HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Dinç Bilgin'e kıyak, bakkal Ahmet'e kazık

31.08.2001 00:00:00
Devlet, alacağını tahsil ederken garibana karşı arslan gibi kükrüyor, ensesi kalınlara tebessüm ediyor. Bugüne kadar banka batıranlara karşı gösterdiği olağanüstü hoşgörünün zerresini bile küçük esnaftan olan kamu alacaklarına karşı göstermiş değil.

Karşımızda, Dinç Bilgin'e karşı gösterilen taksitlendirme kıyağı ile, Bağ-Kur'un esnaftan olan alacaklarına karşı takındığı "gaddar tavır" örneği duruyor.

Etibank'ı hortumladığı gerekçesiyle tutuklanan ve Kartal Cezaevi'nde yatan Dinç Bilgin'le, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu borcun ödenmesi konusunda anlaşmaya varmışlar. Bu "tatlı anlaşmaya" göre Dinç Bilgin, Etibank'a olan borcunu 5 yıl içinde ödeyecek. Bu süre içinde devlete 700 milyon dolar borcu olan Bilgin bu borcunu 685 bin liraya sabitlenmiş dolar kuru üzerinden ödeyecek. 5 yıl içindeki doların muhtemel artışı gözönüne alındığında devletin bu alacak tahsilinden zararı 500 milyon doları bulacak.

Dinç Bilgin'e karşı alacağından 500 milyon doları (750 trilyon lira) affedecek kadar hoşgörülü olan devlet Bağ-Kur'a borcu olan esnafa karşı "hışımla saldırıyor."

Şu günlerde Bağ-Kur'a borcu olanlara -sözümona- bir kıyak çekiliyor! Borçlulara 18 aya varan bir taksitlendirme şansı tanınıyor üstelik faiz yüzde 1'de tutuluyor.

Bu fırsattan yararlanmak için Bağ-Kur'a koşanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan'ı Yaşar Okuyan'ın "hoş sürprizleri" var. Eğer borcunuzu 2 yıldan fazla bir süreden beri ödememişseniz, borcunuzun 4 katına çıktığını görüyorsunuz.

Okuyan, iki yıldan uzun süre borcunu ödemeyen Bağkurzedeler için aylık yasal faiz (yüzde 10) uygulamasını kaldırmış, yıllar önce işyerlerini kapatanlara bile bugünkü 6'ıncı basamaktan prim cezası uygulaması getirmiş.

Yani Bağ-Kur borçlusunun 5 ay önce Bağ-Kur'a olan borcu 500 milyon lira iken, birden bire 2 milyar liraya fırlamış, yüzde 400 artmış.

Bakkal Ahmet Efendi, 500 milyon lira borcunu 18 taksitte ödeyeceğini duyunca sevinmiş tabi ama, Bağ-Kur'a gidip de borcunun yüzde 400 arttığını görünce şok oldu elbet.

Bu çağlar üstü, faizler üstü, kazıklar üstü prim sistemi ile bakkal Ahmet Efendi'nin ipini iyice çekmeye çalışan Bakan Okuyan bir yandan da "18 ay taksitlendirme getirdim" demiyor mu, işte o esnafı beyninden vuruyor.

Taksitlendirme için Bağ-Kur'a koşanları başka sürprizler de bekliyor:

Borcunun ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen esnaftan 1 milyon lira tahsil ediliyor! (Dünyanın başka herhangi bir ülkesinde, borcunu öğrenmek isteyen vatandaşından para alan devlet kurumu var mı acaba!!)

Ayrıca herkesin eline "saçma sapan" bir kitap veriştirilip 5 milyon lira da oradan tahsil ediliyor!

Bu da yetmiyor "buzdolabı, çamaşır makinası gibi beyaz eşyalardan tutun da, otomobile, eve, daireye, arsaya kadar" neyiniz varsa teminat göstererek başvuru dilekçesini imzalamanız gerekiyor!

Peki, Dinç Bilgin'in borcunu 5 yıla yayıp, üstelik bir kuruş faiz almadan 6 ay önceki dolar kuruna sabitleyip, 500 milyon dolar da zarar etmeyi göze alan devlet, neden bakkal Ahmet Efendi'ye böylesine gaddar, acımasız ve çifte standartla yaklaşıyor?

Neden bakkal Ahmet Efendi'nin borcunu yüzde 400 artırırken, Dinç Bilgin'in borcunu 500 milyon dolar azaltıyor?

Yaşar Okuyan, hangi esnafın "çalışma" bakanı acaba?

BBDK hangi ülkenin çıkarı için çalışıyor acaba.

Gariban esnafını ezdikçe ezen, Kara Çarşamba gibi tarihi bir kriz sürecinin en sıcak ayında bile Bağ-Kur'a borcu olan esnafın borcunu 5'e katlayan, ama Dinçlere, Çağlarlara, Çörtüklere kıyak üstüne kıyak yapanlar hangi ülkenin politikacıları, bürokratları.

Yuh size.

Yuh sizin utanma bilmez pozlarınıza.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.