HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Diyanet'ten ABD hutbesi

19.09.2001 00:00:00
Diyanet İşleri Başkanlığı, ABD'ye yapılan saldırılar için bir hutbe hazırladı. Hutbede, ismi ne olursa olsun terör, şiddet ve anarşinin İslam'la uzaktan yakından ilişkisinin olmadığı anlatılacak.

"İslam'da Terör Yoktur" konulu hutbe, 21 Eylül Cuma günü yurtiçi ve yurtdışındaki bütün camilerde okunacak.

Hutbede, temeli barış, uzlaşma, hoşgörüye dayanan ve ismini de bu anlamlara gelen "İslam" kelimesinden alan İslam dininin birliği, dirliği, sevgiyi, kardeşliği emrettiği, zulmü, azgınlığı, fenalığı yasakladığı ve zulmün en dehşet verici şekillerinden biri olan terör ve tedhişi ise şiddetle men ettiği vurgulanacak. Hazreti Peygamber'in de savaş ortamında bile Müslümanlar'la savaşmayan gayri müslim kadınların, çocukların, yaşlıların, ibadetleriyle meşgul din adamlarının öldürülmesini, hatta ibadethanelerinin yıkılmasını, ağaçların kesilmesini, hayvanların öldürülmesini bile yasakladığı anlatılacak olan hutbede, şöyle denilecek:

"İsmi ne olursa olsun terör, şiddet ve anarşinin İslam'la uzaktanyakından ilişkisi yoktur. Şiddet hareketlerini herhangi bir dine, özellikle İslam'a maletmek, hiçbir şekilde mümkün değildir. Bilakis, dinimiz her türlü anarşi, fesat, bozgunculuk, eziyet, işkence kısaca terör ve şiddeti kesinlikle haram kılmıştır."

Terör insanlık için bela

Hutbenin son bölümünde de insanlara çağrıda bulunularak, terörün insanlık için büyük bir bela olduğu, bütün insanlığı etkileyebilecek ve üzecek boyuta ulaştığı vurgulanacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.