HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Dünya yeniden şekilleniyor

13.09.2001 00:00:00
Dün, tüm dünya şaşkına döndü. Nasıl dönmesin?

Yeryüzünün en süper gücü, beyninden vuruldu.

En güçlü savunma sanayi ve istihbarat teşkliatına sahip olduğu kabul edilen bir süper güç, diğer ülkelere fark attığı noktalardan vuruldu.

Ben siyaset bilimci değilim ama, bana göre üzerine uçak düşüp içinde yangın çıkmasa da bu saldırıdan en büyük yarayı ABD'nın istihbarat birimleri almıştır.

FBI ve CIA.

Tabi eğer bu olay, ileriye dönük çok büyük bir hesabın sonucu değilse.

Irak'ta "yanlış bölgede" uçan bir sineği en zifiri karanlıkta farkedip, ona en ağır cevabı vermekten sarf-i nazar etmeyen bir Pentagon, kendi merkezi başta olmak üzere, korumakla yükümlü olduğu ülkedeki diğer önemli merkezlere yapılan, sadece ABD tarihinin değil, dünya tarihinin eşine rastlamadığı bu saldırılardan önceden haberdar olup tedbir alamıyorsa, bu saldırı sıradan bir terör örgütü saldırısı gibi değil o zaman.

Bana göre varılmak istenen noktadır işin esası.

Asıl hedef ABD'yi bir işi yapmaya mecbur etmek ve tüm dünyada, ABD'nin bu yaptığı şey 'onun en tabii hakkıdır' intibaını uyandırmak.

Bugünden sonra ABD topyekün Ortadoğu'yu ateşe verse, nefsi müdafa anlamına gelir.

Nato başta olmak üzere dünyanın dengesini elinde tutan güç odaklarında ortaya çıkan hiddet-ü şiddet bunu göstermiyor mu?

Bu tablo sonrası, ABD ne yapsa yeridir.

Olayları ille de İslam alemine ciro etmenin altında yatan sinsi plan da bu olsa gerek.

Bunun aksini iddia etmek, 120 kiloluk bir adamla 20 kiloluk bir çocuğu ringe çıkartıp, maç sonunda da 20 kiloluk çocuğun 120 kiloluk dev adamı nakavt etmesi anlamına gelir ki, pek mantıklı gelmiyor insana.

ABD, bu insanlık tarihinin bir benzerine şahit olmadığı saldırıyı bahane edip, İslam alemine karşı topyekün bir saldırıya geçerse, birileri buna misilleme kılıfı uyduracak. O zaman da bu saldırının üst düzey planlanmış bir hesabın sonucu olduğu kanaati oluşur ki, bunu düşünmek bile istemiyor insan.

Her olay sonrası birer uzman kesilen kimi köşe yazarlarının ve kimi siyaset bilimcinin(!) birden İslami terör uzmanı kesilmeleri çok tuhaf.

Olayın birinci derece mağduru ülkenin henüz bir şey demediği bir zaman diliminde, bizim yorumcuların bu iştahı niyedir?..

Hele de içlerinde bir TV'nin "siyaset bilgini" olarak takdim edilen ve geçmişte, şerefsiziliği müseccel bir kişinin yalan bilgilerini ölçü kabul ederen müfterileşen sayın Kurdeşen Tamtakır beyin, ekran ekran dolaşıp ikide bir olayın suçlusu olarak İslam ülkelerinden, Müslümanlardan dem vurması bir ön hazırlık gibi.

Bekledim, kıl harmanı spiker de çıkartır ekrana diye, ama şimdiye dek çıkarmadı.

Bu daha sonra da çıkarmayacak anlamına gelmez.

35 bin insanın katiline yaptığı maddi-manevi destek herkesin mağlumu iken, Yunanistan'ın terörist ülkeler listesinde olmayışı da garip.

Tek suçlu(!) İslam alemi.

İslam aleminin suçlu olması ve misillemeye maruz kalmaları kimin yararınaysa, asıl suçlu da o.

Güzel söyledi İbrahim Berk; "şu ana kadar dünyanın tek süper gücü ABD'dir" diyenlerin, bir anda, "yanılmışız, en büyük güç İslam alemidir" diye ağız değiştirmelerine ne buyurulur?

Dünyanı tek süper gücü gitti, yerine kendi ülkelerini bile korumaktan aciz bir İslam alemi geldi.

Bir ülkede öldürülen bir kişinin katili olarak ilan edilen Müslümanlar, olay sonrası neye maruz kalıyorsa, bu olay sonrası da aynı akibet topyekün islam alemini bekliyor kısaca.

Allah korusun.
 
Müslim Karabacak / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.