HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Ekmeğe zam kapıda

13.09.2001 00:00:00
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Yusuf Ekşi, ekmeklik unun fiyatının 1 ay içerisinde 12 milyon liradan 18 milyon 500 bin liraya yükseldiğini belirterek, "Ekmeklik unun fiyatındaki artış durdurulmazsa ekmeğin fiyatı 1-2 ay içerisinde 300 bin lirayı bulur" dedi.

Bakanlık tedbir almalı

Ekşi, ekonomik krizin ardından değirmen sahiplerinin un satışlarında artık vade yapmadığını, unu peşin para karşılığında sattığını belirtti.

Unun fiyatının sürekli artmasının ve peşin para karşılığında satılmasının fırıncıları zor durumda bıraktığını ifade etti ve ekledi: "Bu satış politikasıyla ekmek üretim ve dağıtımı durabilir. Türkiye genelinde büyük sıkıntılar yaşanmaması için şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu konuya daha duyarlı yaklaşarak, özellikle kırsal kesimdeki değirmenlere vadeli buğday satışına başlamalıdır" diye konuştu.

Yılbaşına kadar

zam kaçınılmaz

Un fiyatlarındaki artışların bu şekilde devam etmesi halinde 200 gramlık ekmeğin fiyatının yılbaşına kadar 300 bin liraya çıkmasının kaçınılmaz olacağını vurgulayan Ekşi, şunları kaydetti:

"Un fiyatlarındaki artışın ekmek fiyatlarına yansıması halinde sorumluluğun fırıncılık sektörüne mal edilmemesi gerekir. Biz şimdiden kamuoyuna un fiyatı artışlarını duyuruyoruz. Bizim peşin parayla un alarak ekmek yapmamız imkansız. Tüm ülke çapında özel fırınlarda ekmek üretimi durabilir."

Ekmek üzerinden

oy avcılığı yapılıyor

Yerel yönetimlerin ekmek üzerinde oy avcılığı yaptığını öne süren Ekşi, belediyelerin bu tutumlarını terk etmelerini istedi. Ekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yerel yönetimler, federasyonumuz ile işbirliği yaparak, herkesin belediye imkanlarından aynı şekilde yararlanması sağlanabilir. Sadece yüzde 5'lik bir kesime ucuz ekmek satarak yüzde 95'i gözardı etmek olmaz. Bizimle işbirliği yaparak halkı aldatmamalarını istiyoruz. Özellikle Adana, Ankara ve İstanbul illerinde halk bu konuda yanlış bilgilendiriliyor. Bu manzara karşısında seyirci kalmamızı kimse beklemesin. Fırıncı esnafı olarak tüketici ile birlikte hareket edip gerekli eylem planlarını yürüteceğiz."

Ekonomik kriz başladığı günden bu yana Türkiye genelinde kepenk kapatan esnaf sayısının giderek arttığını ifade eden Ekşi, Ankara'da kriz öncesinde faaliyet gösteren 480 fırından 385'inin kapandığını kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.