HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Emredersiniz!

08.10.2001 00:00:00
Koalisyon ortaklarının Anayasa'yı değiştirmek için gösterdiği olağanüstü (!) gayret kimilerince takdire şayan bulunuyor. (Ne kadar da zor bir iş yapmışlar; otur koltukta, kaldır parmağı, indir parmağı!)

İktidar ortakları, her zaman olduğu gibi Anayasa değişikliği konusunda da, millete yaranmak için değil, "dışarıya" yaranmak için çaba harcıyor. Türk milleti istediği için değil, AB istediği için Anayasa'yı değiştiriyor.

Türkiye, geçtiğimiz yılın Kasım ayında AB'ye sunduğu Katılım Ortaklığı Belgesi'nde "kısa ve orta vadeli Anayasa değişiklikleri" vaadinde bulunmuştu. Bu vaadleri yerine getirip getirmediğinin hesabı, AB Komisyonu'nun önümüzdeki Kasım ayında açıklayacağı "ilerleme raporunda" sorulacak. Bu rapor ise bu ay içinde hazırlanacak.

Yani Türkiye Avrapa'ya verdiği söz gereği Ekim ayı içinde Anayasa değişikliklerini gerçekleştirmek zorunda idi. TBMM'nin "seçilmişleri," kendilerini seçenlerin istekleri için değil AB'deki seçkinlerin istekleri için çırpınıyorlardı.

Zaten milleti ne kadar düşündükleri de, Anayasa değişikliği esnasında, kendi maaşlarını garantiye alacak düzenlemeleri aceleyle Meclisten geçirmelerinden belliydi!

AB'nin isteği için Anayasa'yı değiştirenler, IMF'nin istediği için on beş günde 12 yasayı çıkarmamışlar mıydı? IMF istiyor diye, ekonomik krizi aşmak için Şeker Yasası, Tütün Yasası gibi krizin doğuşu ile hiç alakası olmayan kanunları Amerikan tarımını ihya etmek için çıkarmamışlar mıydı?

Bu Meclis mi çok hızlı, çok güzel, çok takdire şayan Allah aşkına!

Bu meclisin, "bu millet" diye bir derdi var mı?

Aç gezen, sokakta yatan, çöplükte ekmek arayan, 80 milyon liralık emekli maaşını almak için saatlerce kuyrukta bekleyen "seçmenleriyle" bir ilgileri var mı?

IMF istedi, kanun çıkar.

ABD emretti, üsleri aç.

AB istedi Anayasayı değiştir.

Böyle Meclis, böyle siyaset, böyle onur olur mu?

Siyaseti icazet üzerine kurmuş, özgür iradelerini kullanmaktan aciz bir hale gelmiş kişileri siz de kınıyor musunuz?

Devlet Bakanı Kemal Derviş'in 6 Eylül 2001 tarihinde ani bir kararla topladığı iş dünyası temsilcilerine ne söylediğini biliyor musunuz?

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bankalar Birliği Başkanı Akın Akbaygil'in katıldığı toplantıda, özel sektörün istekleri gündeme gelince, şunları söyledi Derviş:

"Bize makul isteklerle gelin, yapalım. Bakın otomotiv sektörü buna bir örnektir. Bizden Ek Vergi indirimi istediler. Ben de açtım IMF'ye sordum. Onlar da kabul ettiler. Böylece otomobildeki Ek Vergi'yi yüzde 12'den yüzde 6'ya indirmeye karar verdik".

Demek ki neymiş: İş çevrelerinden bir talep geliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı, IMF'yi arıyor. "İzin verir misiniz efem?" diyor. İzin geliyor, icraat yapılıyor!

Bunlar bakan, bunlar vekil, bunlar bürokrat.

Bunlar Türkiye'yi böyle yönetiyor.

Emret IMF yapalım!

Emret ABD yapalım!

Emret AB yapalım!

Yasalar da böyle çıkıyor, Anayasa da böyle değişiyor, Vergiler de böyle indirilip, "bindiriliyor".

Siz böyle bir Meclisin çalışmasına, "çalışmak" der misiniz?

Devlet adamı bu mudur Allah aşkına?

***

Okuyucudan Gelenler:

"Bundan 5-6 sene önce Amerikan CNBC kanalının İngilizce yayını izliyordum. CIA'nin Ortadoğu ve Rusya sorumluları ekranda idi. Şöyle diyorlardı: "Rusya dağıldıktan sonra ajanlarımızın çoğunu Türkiye'ye kaydırdık. Türkiye'den radyo satın aldık, TV satın aldık, bürokrat satın aldık, politikacı satın aldık." Bu sözeri kulaklarımla bizzat işittim." (Dr. İhsan Süzgen-İstanbul).

"Türkiye'de 1 milyon şehit yakını var. Ama emniyet, valilikler ve siz hariç herkes onları sanki yok sayıyor. ABD için üzüldük ama, 18 yılda 12 bin devlet güvenlik görevlisi şehit verdik. 20 bin vatandaşımız öldü. Toplam 32 bin kişi gitti. Yuvalar yıkıldı, eşler, çocuklar dağıldı.

Bunları anlatmadılar.

Biz şehitlerimizin isminin her yere verilmesini istiyoruz. Haydi! Belediye encümen üyeleri! Şehit isimlerini, şehirlerimizdeki yerlere verin. Şefaate nail olun." (Selahattin Karakaya-Şehit ve Gazi Aileleri Basın Sözcüsü. Tel: 0326 617 77 00)

***

"19 yaşında bir gencim. Herkes, oğlunuz Küçük Hasan kadar şanslı değil maalesef. Çünkü yeni kuşaktaki arkadaşların çoğu, ABD'de okumak, zevk-ü safa içinde yaşamak çabasındalar. Onlara geçmişini, vatanını, bayrağını anlatacak kimseleri yok. Maalesef yok...

(...) Bağımsız Türkiye Partisi, ismiyle, amblemindeki yıldızlarıyla ve hilaliyle çok güzel. Hem İslami fikirleri olan, hem Atatürk'ü seven bir partinin kurulmasından çok memnun olduk. Partinin kurulmasında emeği geçenlerden Allah razı olsun.

(Emre Yıldız-İstanbul)"
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.