HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Erdemli bir siyasetçi

26.05.2001 00:00:00
Recep Tayyip Erdoğan, hazırlıklarını sürdürdüğü yeni siyasi oluşumuna bir ad bulmuş; Erdemliler Hareketi!

Bundan sonra Erdoğan'ın siyasi oluşum çalışmalarının bu isimle hatırlanması isteniyor anlaşılan. Erdemliler Hareketi, erdemli insanların hareketi.

Erdem çok önemli bir vasıflanma biçimi. Siyasi oluşuma konulan bu adı duyunca hemen Türk Dil Kurumu'nun lügatini açtım. Erdem kelimesini anlamına baktım. Şöyle yazıyordu: "Ahlakın övdüğü iyilikçilik, yiğitlik, doğruluk, fazilet, insanın ruhi olgunluğu."

Lügatin erdem kelimesine yüklediği bir çok anlam bakımından Erdoğan'ın yeni hareketini yorumlamaya çalıştım, neresinden bakarsam bakayım "erdem" değil "erdemsizlik" çıktı karşıma!

Nasıl mı?

Bir defa Recep Tayyip Erdoğan, yeni siyasi misyonuna ilk adımı Türk milletinden alacağı izinle ve destekle değil, Amerika'daki bir takım lobilerin desteğini almaya çalışarak atmakla en büyük hatayı yapmıştı. Ve kendi halkı varken Amerika lobilerine bel bağlamak hiç de erdemli bir siyasi misyon hareketi değildi.

Washington'da Makovski ile görüşüp, Rize'de Kuvayı Milliye'den bahsetmek yenilir yutulur bir "erdem" biçimi değildi!

Erdoğan'ın en büyük yanlışlarından biri de eski partisi olan Fazilet Partisine karşı takındığı tavırdı. Erdoğan, MSP, RP ekolünde siyaset yapmış, o siyasi kadrolarla haşır neşir olmuştu. Bu satırların yazarının RP'nin siyaset anlayışındaki üslup zaafiyetinin ülkenin başına büyük sorunlar açacağını yaza yaza kaleminden tüy bitmişti.

Zaten yazdığımız gibi de oldu. Erdoğan ve arkadaşları "minareleri kılıç, kubbeleri miğfer" yapan, "çok kan akacak fıstık gibi olacak" şeklindeki affedilmez üslubu dillerine dolayan bir siyaset anlayışı geliştirdiler. Bu anlayış da Refah Partisi'nin kapatılması sonucunu doğurdu.

Recep Tayyip Erdoğan, şimdi yeni siyasi oluşumunun verdiği "erdemle" eski partisini topa tutuyor! Eski yöneticilerini eleştiri bombardımanına tutuyor! Eski partisinin siyasi misyonunun ne kadar yanlış olduğunu vurguluyor!

Halbuki eski partisini kapattıran zihniyet, Erdoğan ve onun gibi düşünenlerin sahip olduğu "üslup seviyesizliği" idi.

Erdoğan "erdemli hareketi" (!) gereği, kendininkilere benzer söylemlerin kapattırdığı eski partisine şimdi uzak durarak, o parti içinde mücadele verip demokratik bir şekilde partinin başına geçmeyi denemek yerine salvo atışlarda bulunma "erdemliliğini" gösteriyor.

"Kapattırdıkları" eski partisine, eski arkadaşlarına, eski misyonuna, eski liderlerine "erdemlice" saldırıyor.

Bunu da "Erdemliler Hareketi" adına yapıyor.

Erdoğan'ın "erdemli hareketi"ni duyunca, aklıma İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemdeki hiç unutamadığım "erdemli" bir icraatı geldi. Erdoğan, kültür ve sanata hizmet adına 1960'lı yıllarda tarihi eser kaçakçılığından mahkum olmuş, gazeteci Ziyad Ebuzziya'nın arşivini çalmış olan Pars Tuğlacıyan adlı Ermeni yazara ödül vermişti.

Erdoğan'ın neden Ziyad Ebuzziya gibi değerli bir araştırmacıya değil de onun arşivini çalan Tuğlacıyan gibi kaçıkçılığı ve hırsızlığı tescilli birisine ödül verdiğini bir türlü anlayamamıştım.

Yine o dönemde aynı düşünceye sahip siyasi kadroların, Azerbaycan Türklerinin Ermenilere yaptığı zulmü konu alan filmden dolayı Tikran İsmailyan adlı Ermeni yönetmene niçin ödül verdiğini de anlayamamıştım. Zira ödül veren politikacı da, Erdoğan'ın çizgisinde, çok yakın bir dostu idi.

Bütün bunlar izah edilse edilse "erdemli hareket" ile izah edilebilirdi!

O günkü icraatların mimarları, bugün "erdemli hareket" için el ele vermişlerdi.

Erdoğan yeni siyasi hareketinde Amerika'dan icazet almaya kalkarak kendi "milli değerlerine" ters bir hareket tarzı benimsemekle, eski siyasi arkadaşlarına karşı takındığı tavırla ve belediye başkanlığı dönemine ait "arşivimde duran dosyalar dolusu" tuhaf icraatlarıyla hiç de erdemli bir siyasi hareket profili çizmiyor.

Erdemin de, erdemli siyasetin de, erdemli insanlarla beraber olmanın da, milletin alfabesini öğrenmenin de bir yolu-yordamı, bir adabı var.

Erdemi bilmiyorsanız, adabı bilin. Adaba göre hareket edin.

Amerika'da "birileriyle el sıkışıp" Türkiye'de erdemli siyasete soyunma absürdlüğünü bu millet yemez.

"Hayır" diyorsanız, yedirin öyleyse!
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.