HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Ermeni Patriği neyin peşinde?

26.08.2001 00:00:00
Fener Rum Patriği'nin ekümenlik olma yolunda gösterdiği yoğun ve sistematik çabaları biliyoruz. Hatta Türk Ddışişleri'nin umursamaz tavrının sonucu olarak, Bartholemeos'un kartvizitine "Ekümen Patrik" sıfatını yazma noktasına geldiğini de biliyoruz.

Son aylarda yaşanan gelişmeler, ekonomik krizin pompaladığı siyasi kriz ortamında, Fener Rum Patriği'nden sonra Ermeni Patriği'nin de ekümenlik sevdasına tutularak, benzer şekilde sinsi çalışmalar yaptığını gözümüzden kaçırıyor.

Ermeni Patriği 2. Mesrob Matufyan son bir yıl içinde yoğun bir dış gezi programı icra etti. Bu gezilerin amacı, içeriği ve detayı hakkında, Ermeni Cemaatinin gazetesi Agos'un ifadesine göre tam bir "ketumiyet" hakim. (3.8.2001 Agos)

Matufyan, Ocak ayının ikinci haftası Girit'e gitti. 25 Mayıs'ta Lübnan'ın başkenti Beyrut'u ziyaret etti. Beyrut ziyaretinde Ermenistan'ın Beyrut Büyükelçisi ile "gizli bir görüşme" yaptı.

Temmuz ayının ilk haftası ABD'den dönüşte ise Fransa'yı ziyaret etti.

26 Temmuz 2001'de Zürih üzerinden Erivan'a gitti.

Bu dış gezilerin birdenbire yoğunlaşması ve patriğin, soykırım iddialarınını arttığı bir dönemde ABD-Batı arasında mekik dokuması ilginç.

Son Ermenistan ziyaretininin gerekçesi, "kiliseler arasındaki sorunların çözülmesi" şeklinde açıklanmıştı.

Böyle bir gerekçenin bile Dışişlerini hareket geçirmesi gerekiyor.

Zira Ermeni kileseleri arasında bir sorun varsa bu, Mutafyan'ı hiç ilgilendirmez. Lozan'a göre Rum'u da, Ermenisi de sadece Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşayan dindaşlarının dini ihtiyaçlarını karşılamakla görevlendirilmişlerdir. Yurt dışındaki Ermeniler ve Ermeni kiliseleri arasındaki sorunlar bunları hiç ilgilendirmez.

Tabi bu drum, ulusararaıs arenada söz sahibi olmak isteyen ve bunu Lozan Anlaşması'nı hiçe sayarak yapan Ermeni Patriği'nin bilinçli ataklarının Fener Rum Patriği'nin ekümeniklik sevdasından sonra, Ermeni Patriği'nin de ekümenlik yolunda sinyaller veriyor.

Ermeni Patriği'nin faaliyetlerine tam destek veren Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in aşağıdaki satırları, Ermeni Soykırım iddialarına içimizdeki azınlık bir grubun bakış açısını yansıtması bakımından çok önemli: "24 Nisan, özellikle İstanbul'daki Ermeni aydın, yazar, sanatçı, öğretmen, avukat, doktor ve mebusların teker teker evlerinden alındıkları, götürüldükleri ve birkaçı dışında bir daha geri dönmedikleri gündür.

(...) Ermenistan Devlet Başkanı "bu Ermeni halkının bir onur meselesidir, sonuçta sadece moral kazanım elde edeceğiz, toprak talebi gibi başka bir niyetimiz yok" derken; Türkiye bu söylemi anlayabilme çabası gösterebilecek mi?

23 Nisan'ı birlikte kutladığımız gibi, 24 Nisan'ı da birlikte andığımız gün, bu sorun sorun olmaktan çıkacaktır" (Agos 20.04.2001)

Matufyan'ın ekümenlik gezilerini ballandıra ballandıra anlatan Agos'un yazarına göre 24 Nisan'ı birlikte kutlamalıymışız! Ermenistan Devlet Başkanı'nın sözlerine kulak vermeliymişiz! Erivan ve Washington'ta toplanan Ermeni diasporasının Türkiye'den toprak talebini açıkça dile getirdiğini sağır sultan bile duymuşken, Ermenilerin toprak talebi gibi bir dertlerini olmadığına inanmalıymışız!

Agos-Matufyan-ekümenlik çizgisinde gittikçe ve sistematik bir şekilde tırmanan faamliyetler, eğer patriğin çalışmaları denetim altına alınmazsa yakın bir gelecekte başımıza çok ciddi çoraplar örecek.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.