HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

FP'yi bırak Kıbrıs'a bak

27.06.2001 00:00:00
Türkiye ve Avrupa Birliği ortaklıkkonseyi toplatısında, Kıbrıs konusu ön plana çıktı.

Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı İsmali Cem, AB heyetinin başkanlığı yapan İsveç Dışişleri Bakanı ve Konsey dönem Başkanı Anna Lindh, toplantı sonrası yaptıkları açıklamada, İsveçli Bakan Lindh, insan hakları, Fazilet Partisi'nin kapatılması, idam cezası, işkencenin önlenmesi, Kıbrıs konusu, ifade ve örgütlenme hakkı konularının gündeme geldiğini söyledi. İsveçli Bakan, Türk-Yunan ilişkilerinde gelinen sıcak havadan memnuniyet duyduklarını da savundu.

Verheugen: FP'nin kapatılması Anayasaya uygun

Basın toplantısında söz alan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumluüyesi Günther Verhaugen, Türkiye ve AB ilişkilerinde önemli gelişmele rsağladığını belirterek, Türkiye'den özellikle AB'ye uyum konusunda anayasal reformları gerçekleştirmesini beklediklerini söyledi.

Fazilet Partisi'nin kapatılmasına atıfta bulunan Verhaugen, Anayasa Mahkemesi'nin Türk Anayasası'na uygun çerçevede karar verdiğine inandıklarını, ancak burada sorunun Anayasa'nın kendisi olduğunu kaydederek, özellikle ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı gibi konularda Kopenhag kriterlerine uygun bir biçimde reform yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Önemli olan Kıbrıs

Verhaugen, Kıbrıs konusunda tam üyelik öncesi, Ada'daki soruna çözüm bulunmasının önemli olduğunu söyledi.

Cem: İdam cezası orta vadede kaldırılacak

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'de anayasal reformların bir an önce yapılmasının hükümetin öncelikli konularının başında geldiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Cem, idam cezası konusunda Türkiye'de uzun süredir moratoryum uygulandığını ve orta dönemde idam cezasının kaldırılmasının hükümetin hedefleri arasında olduğunu belirtti.Kıbrıs konusunun Türkiye, Yunanistan ve ilgili taraflar için zor bir konu olduğunu hatırlatan Cem, bu konuda herkesin elinden gelen çabayı göstermesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.