HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Fuhuşla mücadele ve Tantan

24.05.2001 00:00:00
Gözümüz aydın, Kuşadası'na bu yaz 3 gemi dolusu homoseksüel gelecekmiş! Böylece turizmimiz bir başka açıdan da "patlayacakmış."

Kuşadası'nın homo turizminde önemli bir yeri var. Hatırlarsanız geçen yıl "Olypie Voyager" adlı gemiyle Kuşadası'na gelen 800 homonun ilçeye inmesine Emniyet Müdürü izin vermemişti. Çok doğru bir karardı bu ve biz o zaman bu kararı alan müdürü tebrik etmiştik. Zaten yürürlükte eşcinsellerin Türkiye'ye toplu olarak girişini engelleyen bir genelge vardı ve bu genelgeye göre hareket edilmişti.

Düşünebiliyor musunuz, çocuğunuzla sahilde geziyorsunuz, karşı taraftan el-ele kucak kucağa bir sürü homo size doğru geliyor.

Çocuğunuza bu manzarayı nasıl izah edebilirsiniz ki? Homoseksüellik ahlak dışı bir davranışsa, bu ahlakdışılığın olağan bir davranış biçimi imiş gibi sergilenmesinin önüne geçmek ve bu surette vatandaşın namus emniyetini korumak da devletin görevi olmalıydı.

Ama maalesef öyle olmadı. Kuşadası'na alınmayan eşcinseller arkalarında öyle yoğun bir medya desteği buldular ki, adamlar İstanbul'da önlerine kırmızı halılar serilerek, lokumlar ikram edilerek karşılandılar.

Bu yıl ise daha büyük bir facia yaşandı. Bu facianın kaynağı İçişleri Bakanlığı ve facianın altındaki imza Sadettin Tantan'a aitti.

İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere bir genelge göndererek, eşcinsellerin toplu olarak Türkiye'ye girişini engelleyen genelgenin kaldırıldığını açıkladı. Sadettin Tantan'ın imzasını taşıyan bu genelge ile artık bütün ülkelerin homoları, lezbiyenleri, sapıkları Sarayburnu'nda, Kuşadası'nda, Marmaris'te, aşk-u meşk içinde, el ele dudak dudağa dolaşabilecekler.

Ahlakımızı emniyet altına alacağını zannettiğimiz İçişleri Bakanına, bir kaç medya maydanozunun yaygarasına kapılarak "böylesine muhteşem!" bir homo genelgesi yayınladığı için ne kadar teşekkür etsek azdır!

Sayın Tantan'ın "bu sahadaki" icraatları yeni değil aslında.

Geçen yıl da genelevlerdeki olumsuzluklara el atmıştı İçişleri Bakanı. Bir gün Akşam Gazetesi'ni ele alınca bayağı heyecanlanmıştım. Gazete "fuhuş sektörüne büyük operasyon" başlığıyla duyurduğu haberde, Sadettin Tantan'ın fuhuşla mücadele etmekteki kararlılığını haber yapmıştı.

Ancak haberin içeriğini okuyunca şoka uğramıştım. Zira Sayın Bakan'ın fuhuşla mücadele adı altında aldığı kararlar hayret verici idi. Buna göre "genelevlerin temiz ve dezenfekte edilmiş olmasına dikkat edilerek, prezervatif kullanımı teşvik edilecek vs."

Fuhuşla mücadeleden anladığı bu olan Bakan'ın, yolsuzlukla mücadeleden anladığı da, beraber çalıştığı ekibi yarıda bırakmak olurdu herhalde.

Tantan'ın o meşhur "fuhuş operasyonu" ile ilgili 2 tane de yazı yayınlamıştım. Aradan bir kaç ay geçti ki, bu defa daha dehşet verici bir fuhuşla mücadele kararı alındı. Yine Tantan imzalı bir kararla "travestilere" vesikalı çalışma getiriliyordu. Böylece travestilerin vesikalandırılmasıyla fuhşun önüne geçilmiş olacaktı.

Eşcinsellere, genelev çalışanlarına, travestilere bakış açısını yukarıdaki icraatlarından anladığımız sayın Tantan'ın bu mantık ile fuhuşla mücadelede başarılı olması mümkün değil elbette. Zira, yaptıkları fuhuşla mücadeleden başka herşeye benziyor.

Evvela, fuhşun ne olduğunun tanımının bile tam yapılmadığı, anlaşılıyor. Toplumu çürüten bir hastalığı kökünden kazıyacak, bu konudaki ahlaki, sosyal, manevi tedbirlerin yanısıra kanuni müeyyideleri de devreye sokmak gerekirken, mevcut yasakları ortadan kaldırarak fuhuşla mücadele mi olur?

Tantan, her el attığı icraatı yüzüne gözüne bulaştırıyor gibi bir tablo çıkıyor karşımıza.

Fatih Belediye Başkanı iken, Dünya Kiliseler Birliği'nin "Fatih-Balat Rehabilitasyon Projesinin" tuzağına düşmesinin izleri hala silinmedi.

İçişleri Bakanlığı döneminde yolsuzluklara el attı, ama öyle bir çark etti ki, beraber yürüdüğü insanları yarı yolda bıraktı, operasyonlar jandarmaya kaldı.

Fuhuşla mücadeleye girişti, yukarıda da belirttiğimiz gibi bunun için "genelevlere prezervatif, travestilere vesika, eşcinsel genelgesini iptal" gibi kararlara imza attı.

Ben bu işten bir şey anlamadım.

Anlayan beri gelsin.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.