HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Füzeler Türkiye'ye düşebilir

31.08.2001 00:00:00
ABD'de yayınlanan New Scientist adlı dergiye konuşan silah teknolojisi üzerine uzman fizikçiler, Kuzey Kore'den ABD'ye fırlatılacak bir füzenin, Amerikan füze savunma sistemiyle vurulması halinde Alaska ya da Kanada'ya, Irak'tan fırlatılacak bir füzenin ise İngiltere veya Avrupa'da herhangi bir noktaya düşebileceğini belirttiler.

Dergi, bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda, zaten füze savunmasına karşı çıkan bazı Avrupalı müttefikleriyle ABD'nin arasınınaçılabileceğini de kaydetti.

ABD, Kuzey Kore, Irak, İran gibi ülkelerden gelebilecek füze tehdidine karşı, ulusal bir füze savunma sistemi oluşturmak istiyor. Fırlatıldıktan sonra, ateşleyici sistemi 4 ila 6 dakika arasındaki birsürede, Amerikan enterseptör (vurucu) füzeleriyle vurulacak balistik füzelerin, ABD'nin "korsan devlet" olarak tanımladığı Irak ve İran'akomşu olan Türkiye'ye düşmesi olasılığı da yüksek bulunuyor.

Rusya, Çin ve bazı Avrupa ülkeleri, silahlanma yarışını artıracağıgerekçesiyle sisteme karşı çıkıyor.

New Scientist dergisine konuşan Massachussetts Institute of Technology (MIT) fizikçilerinden Ted Postol, Bush'un savunma sistemi planının, kıtalarararası balistik füzelerin, fırlatıldıktan sonraki 4-6 dakika arasında, sadece ateşleyici roketlerinin vurulmasını içerdiğini, hedef alınmayan füze başlığının ise herhangi bir bölgeye düşebileceğini kaydetti. Postol, "bütün detayları bilseniz bile, neler olacağını önceden kestirmek mümkün değil" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.