HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Gerilimsiz bir yıl

01.01.2019 00:00:00
Kimsenin kimseye tahammülü olmadığı, gerilim ve öfke dolu günlerden geçiyoruz. Toplum gerilmiş, siyaset gerilmiş, ekonomi gerilmiş, esnaf gerilmiş, memur gerilmiş, köylü gerilmiş, okul gerilmiş, talebe gerilmiş, sanat gerilmiş sanatçı gerilmiş, cami gerilmiş, cemaat gerilmiş, toprak gerilmiş, tohum gerilmiş, medya gerilmiş, manşet gerilmiş, kalem gerilmiş, kelam gerilmiş.
Sağınıza solunuza bakın, önünüze arkanıza bakın, evinizin üst katına bakın, alt katına bakın ne demek istediğimi anlarsınız. Hiçbir şey yokmuş gibi davranarak, her şey tozpembeymiş gibi davranarak, herkesin bir eli yağda bir eli baldaymış gibi davranarak, toplumda her şey güllük gülistanlık gibi davranarak bir yere varamayız.
Bugün yeni bir yıla girdik.
Yeni yıla, yeni sorunlarla, yeni gerginliklerle girmeyi önlemenin yolu, her tarafı saran gerginlikleri ortadan kaldıracak adımları atmaktan geçiyor.
Bu adımları atacak olan siyasettir, siyasetçidir, siyasetin dilidir.
Siyaset dilini, üslubunu ve icraatını değiştirmezse bu gergin durum değişmez.
"Ya benim gibi düşün ya yok ol" tavrı, Türkiye'ye yakışan bir tavır değildir.
Herkes tek tip bir düşünceye, tek tip bir bakış açısına, tek tip bir analiz mantığına sahip olmak zorunda değil.
Çok seslilik ve çok renklilik bir ülkenin en büyük zenginliğidir.
Bunu kaybederseniz her şeyinizi kaybedersiniz.
Ve bugün bu tehlikeyi yaşıyorsak sebebi bu çok renkliliği kaybettiğimiz içindir.
Bunda övünülecek bir durum yoktur.
Ekonomi konusunda, eğitim konusunda, Suriye konusunda, Rusya konusunda şu konuda veya bu konuda herkes aynı düşünmek zorunda değildir.
2019 yılı çok sesliliğe geçiş yılı olmalıdır.
2019 yılı gerginlikleri azaltma yılı olmalıdır.
Bu ülke, insanların kendisi gibi düşünmeyenleri hedef göstererek "sonunuz kötü olacak" diye ölüm tehdidinde bulunduğu bir ülke olmamalı.
Bu ülke bir tarihçinin "Atatük'ün öldüğü gün, kenefe gidin sifonu çekin" dediği bir ülke olmamalı.
Bu ülke her önüne gelen siyasetçinin parmağını siyasi rakibine doğru uzatarak "sizden hesap soracağız" dediği bir ülke olmamalı.
Bu ülke sokaktaki sıradan bir vatandaşın, bırakın hükümet icraatlarını, belediye icraatları konusunda bile görüş beyan etmekten korktuğu bir ülke olmamalı.
Bu ülke gazetecilerin, profesörlerin 'bir tweet paylaştı diye' ülkeyi bölmeye teşebbüs suçlamasıyla hapse tıkıldığı bir ülke olmamalı.
Bu ülke meclis kürsünden "Sen hainsin, alçaksın, satılmışsın, şerefsizsin" gibi uçuk hakaretlerin havada uçuştuğu bir ülke olmamalı.
Bu ülke "Beni destekleyen milyonlar seni destekleyen milyonları mahveder" düzeyinde bir sokak dilinin hakim olduğu bir ülke olmamalı.
Bu ülke Alevilerin evlerinin kapılarına çarpı işareti konulduğu, mezhep ayrımcılığının siyasi argüman haline geldiği, din üzerinden rant devşirmenin siyasi meşruiyet kazandığı bir ülke olmamalı.
2019 yılının gerginliklerden arındığımız bir yıl olmasını temenni ediyorum.
Bunu gerçekleştirecek olan siyasetçilerdir, siyasetin dilidir.
Gelin 'bu dili' değiştirelim.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.