HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Görme özürlü öğrenci aranıyor

29.08.2001 00:00:00
Kayseri'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan 28 derslikli yatılı görme engelliler ilköğretim okulu, öğrenci kapasitesinin sadece 20'de birine hizmet veriyor. Son derece modern ve ücretsiz olan bu okul, yurt genelindeki görme özürlü çocukları bekliyor.

7-8 okuldan biri

Kayseri'nin Kocasinan İlçesi'ne bağlı Erkilet Beldesi yakınlarında, yapımına 1990 yılında başlanan ve Türkiye'de görme engellilere yönelik yapılan 7-8 okuldan biri olan 200 yatak kapasiteli yatılı görme engelliler ilköğretim okulu, geçen yıl eğitim-öğretime başladı.

Görme özürlüler için ihtiyaç duyulan bütün araç ve gereçleri olan ve otomatik kapılarından sıralarına kadar son derece modern dizayna sahip okula, geçen yıl sadece 15 öğrenci kayıt yaptırdı.

Yapılan araştırmalarda sadece Kayseri'de ilköğretim çağında olan görme özürlü 150'ye yakın çocuk olduğunun belirlenmesine karşın, ailelerin bu çocukları evlerinde gizlemeleri nedeniyle bütün olanakların tanındığı okulun sıraları boş kaldı.

Öğrenci bekleniyor

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Nuri Gülay, şu anda öğrenci azlığı nedeniyle bir müdür vekili ve iki öğretmen ile hizmet veren okullarında 300'e yakın öğrenciye hizmet verebileceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Son derece modern ve ücretsiz olan okulumuza yurdun her tarafından görme özürlü öğrenci bekliyoruz. Eğitim ihtiyacı olmasına karşın evlerde gizlenen görme özürlü çocuklara Edirne'den Hakkari'ye kadar, hangi il, ilçe ve köyde olsa talibiz. Yaklaşık 10 öğrenciye bir öğretmenin düştüğü bu okulda, öğrenci sayısına göre öğretmen kadrosunu artıracağız. Bu eğitim-öğretim döneminde 200 yatağın tamamının dolmasını istiyoruz."logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.