HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Gürültü haritası çıkarılacak

24.09.2005 00:00:00
Türkiye "gürültüsünü azaltmaya" çalışıyor. Bunun için uzmanlar önce gürültü haritasını çıkaracak, sonra da çözüm önerileri tartışılacak. Sınır değerlerinin çoktan aşılmış olduğu düşünülürse, uzmanların işi zor gibi görünüyor.

Kent yaşamının parçası olan ancak pek farkına varılmasa da insan sağlığını bozan gürültüye karşı mücadele başlatıldı.  Çevre ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde Türkiye'nin gürültü haritasını belirliyor. Uzmanlar 'Gürültü Kontrol Yönetmeliği'ne göre kentlerin en gürültülü bölgelerini tespit etmeye çalışıyor. Gürültü haritalarının belirlenmesi için 8 çalışma grubu oluşturuldu. YTÜ, ODTÜ ve İTÜ gibi üniversitelerden akademesiyenlerin oluşturduğu gruplar, gürültü oranlarına göre çözümler üretmeye çalışıyor. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevtap Yılmaz Demirkale'nin ortaya koyduğu harita İstanbul'un hayli gürültülü bir kent olduğunu gösteriyor. 30 desibelin üzerindeki sesler insan sağlığı açısından tehdit oluşturuyor. Haritaya bakıldığında ise bu rakamların çoktan aşılmış olduğu görülüyor. İstanbul'da ortaya çıkan rakamlara göre kentin en gürültülü bölgeleri 92 desibel ile Beşiktaş ve 85 desibel ile Mecidiyeköy.

İnsan sağlığını olumsuz etkiliyorUzmanlara göre kent gürültüsü insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Gürültü Kontrol Yönetmeliği, yerleşim birimleri içinde konser, kutlama, miting gibi toplantıların, havai fişek kullanımının kısıtlanması, trenlere susturucu takılması, yüksek sesli makinaların kullanım saatlerinin azaltılması gibi önlemler içeriyor. Yönetmelik, eğlence merkezlerine gürültü ölçüm cihazları takılması, yol kenarlarına ağaç ve betondan ses duvarları oluşturulması, binalarda ses yalıtımına uygun malzemeler kullanımının mecburi olması gibi bir çok önlemi içeriyor. Bunların 2013 yılına kadar uygulamaya konulması planlanıyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.