HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

İkinci hasat zamanı

08.09.2001 00:00:00
Günler süren tartışmalı oturumların ardından yapılan oylamada, Arnavutlara daha fazla haklar tanıyan reformların yeraldığı çerçeve barış anlaşması kabul edildi. Oylama Arnavut askerlerin silahsızlandırılması ve taraflar arasında 13 Ağustos'ta varılan anlaşmanın uygulanması için yaşamsal önem taşıyordu. Oylamanın ardından NATO, UÇK askerlerinin silahlarını toplamaya yeniden başladı. UÇK'nın bu kez tank da teslim etmesi bekleniyor.

Halk reformlara soğuk

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan NATO birliklerinin sözcüsü Paul Burns, birliklerin bugün yeniden silah toplama operasyonuna başladığını söyledi, ancak "silah hasadının" nerede yapıldığını belirtmedi. NATO'nun Makedonya'daki operasyonunun ikinci aşamasında İngiliz ve Hollandalı askerlerin görev aldığını belirten sözcü Burns, UÇK'nın bu kez tank teslim etmesinin de beklendiğini söyledi.

Reform çabaları, NATO'nun Arnavut askerlerin silahlarını topladığı 'Hasat' operasyonuyla eşzamanlı gerçekleşiyor.

Üç gün süren birinci aşamada NATO, 3 bin 300 olarak açıklanan nihai hedefin 1200'ünü toplamıştı. Arnavut askerler, siyasi ilerleme kaydedilmesi karşılığında silah teslim etmeyi kabul etmişti.

Batılılar memnun

NATO Genel Sekreteri George Robertson, Makedon Parlamentosu'nun anayasa değişikliğini 'tarihi ve cesur bir karar' olarak nitelendirdi. AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Chris Patten, Makedon parlamentosu'nun kararından memnun olduklarını bildirdi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ve Dışişleri Bakanı Mitreva ile biraraya gelen Solana ve Patten, AB'nin Makedonya'ya mali yardım yapacağını, çatışmaların getirdiği yıkımın onarımına yardım edeceği yönündeki sözünü teyit ettiler.

Öte yandan 'Hasat' operasyonun ardından bölgeden ayrılacak NATO güçlerinin yerine Avrupa Birliği askerlerinin yerleştirilebileceği belirtildi. Avrupa Birliği'nin Makedonya Özel Temsilcisi François Leotard'ın bu yöndeki önerisinin haftasonu yapılacak birliğin dışişleri bakanları toplantısında ele alınması bekleniyor.

UCK uluslararası

güçten yana

Arnavutların Ulusal Kurtuluş Ordusu UÇK'nın siyasi kanadının lideri Ali Ahmeti, NATO'nun misyonunun tamamlanmasının ardından Makedonya'da uluslararası varlığın devamını istediklerini belirtti.

Fransa'da yayınlanan Le Monde gazetesinin yayınlanacak sayısı için demeç veren Ahmeti, "Avrupalı ve Amerikalıların teminatlarına güveniyoruz. Uluslararası gözlemcileri bekliyoruz, bunun yanı sıra Arnavut polisinin bir an önce idmana başlaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.