HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

İlker Başbuğ Paşa'nın Sözleri

17.10.2003 00:00:00
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Irak'a asker gönderme konusunda açıklama yaptıktan sonra ilginç bir şekilde başka bir konuya da girdi.

Bu konu imam hatip liseleri idi. Başbuğ Paşa konuşmasında şunları söyledi: "Diyanetin din hizmetleri için yıllık tahmini kadro ihtiyacı 5 bin 500. İmam hatiplerden her yıl 25 bin öğrenci mezun oluyor. Durum böyle olmasına karşılık, 25 binin neden artırılmak istendiğini anlamakta güçlük çekiyorum.

Mezunların nerede kaldığını, ne olduğunu takdirinize sunarım."

Öncelikle şunu ifade edeyim:

Paşanın bu sözlerinden sonra bazı yorumcular hakerete varan ifadeler kullandılar. Güneydoğu bölgesinde yıllar önce meydana geldiği iddia edilen bir tecavüz olayını TSK mensuplarına mal etmeye çalışarak ağır ve terbiysiz yakıştırmalarda bulundular.

Kim ne söylerse söylesin, bu ordu bizim ordumuz. Yanlış varsa kendi içimizde düzelteceğiz. İftira ile, hakeret ile bir yere varmak mümkün değildir.

Bir görüşün ortaya konulması karşısında "hakaret" etme özgürlüğü kimsede olmasa gerek.

Hele hele Türk ordusuna karşı sistematik bir hakaret kampanyası çok tehlikeli sonuçlar doğurur.

Bütün bu gerçekler ışığında Başbuğ Paşa'nın açıklamalarına bizim de bir yorumumuz olacak elbette:

1- İhtiyaçtan fazla öğrenci mezun veren sadece İHL'ler değildi.

Bu gün bütün meslek liseleri, üniversiteler ihtiyacın fazlası mezun vermektedir. Ortalıkta bırakın meslek liselerinin elektrik, elektronik, motor vb. gibi bölümlerinden mezun olan ihtiyaç fazlası öğrencileri, üniversite mezunu on binlerce inşaat, makine, ziraat vs mühendisleri ve hatta öğretmenler boşta gezmektedir.

Bu nedenle İHL'lerin ihtiyaç fazlası öğrenci alması ve mezun etmesi çok doğal bir vakadır.

2- İmam hatip liselerine giden öğrenciler bir meslek edinmek için gitmemektedirler.

Ailelerin temel amacı coçuklarının köklü bir din eğitimi alması, bunun yanında milli eğitimin temel bilgisini de aynı paralelde öğrenmesidir.

3- TSK mensuplarının İHL'lere bakış açısında her ne kadar zamanında bir genel başkanının söylediği "İmam hatipler bizim arka bahçemizdir" sözünden kaynaklanan endişe söz konusu ise de, bu okullar hiç bir partinin arka bahçesi değildir.

Olamaz da.

Bir merkez sağ parti liderinin "düz liselerin oyu bize akıyor" demesi halinde nasıl ki düz liseler hedef tahtasına konulmazsa, aynı durum İHL'ler için de geçerlidir. Kem söz sahibini bağlar, kurumları bağlamaz. "Arka bahçe" sözü de sahibini bağlar.

Başbuğ Paşa'nın açıklama yaptığı gün İstanbul Emniyet suç raporunu açıkladı.

Bu rapora göre 2003 yılının ilk 9 ayında İstanbul'da 280 terör, 1736 toplumsal, 59 bin 892 asayiş, 526 narkotik, 384 organize suç olayı oldu. Benim aldığım bilgilere göre bu olaylara karışanlar içinde imam hatip lisesi mezunu yok denecek kadar az.

Bu sonuç imam hatip mezunlarının suça karışma oranlarındaki sıfıra yakınlığın nedeninin "din eğitimini köklü olarak almaktan" kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Bu ülke, bu vatan "bu okullar" bizim, bu asker de bizim.

Meseleleri sağduyu ve mantıkla çözmek zorundayız.

Aksi takdirde kaybeden bütün Türkiye olur.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.