HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Iş Güvencesi Yasası'na Okuyan'dan güvence

20.06.2001 00:00:00
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İş Güvencesi Yasa Tasarısı'nın rafa kaldırılmadığını ve Başbakanlık'ta imza aşamasında bulunduğunu hatırlatarak, "Bu meselenin biraz uzadığı doğrudur. Ancak bazı işçi sendikalarımızın da daha duyarlı davranması lazımdır" dedi. Okuyan, Türk-İş'e bağlı Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çelik ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul ederek, bir süre görüştü. Okuyan, kabulde yaptığı konuşmada, 4447 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası'nın iptal edilmediğini, emekliliğe geçiş maddesine ilişkin 10 fıkranın iptal edildiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından, geçişe ilişkin yeni düzenlemenin yapılacağını söyledi. Özelleştirme nedeniyle işini kaybedenlerin kamuda istihdam edilmelerinin doğru olacağını anlatan Okuyan, özelleştirmenin dünyanın bir gerçeği olduğunu, Türkiye'nin bundan geri adım atmasının düşünülemeyeceğini belirtti.

İşveren hala engelliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, İş Güvencesi Yasası'na hala işverenlerin direndiği doğrudur. Hala direnç ortaya koydukları, bunu engellemeye çalıştıkları doğrudur. Ancak, ulusal programda, kısa vadede çıkartılması taahhüt altına alınmış bir yasadır. İş Güvencesi Yasası'nın çıkması, ne Bakanlığımızı ne de hükümeti bağlayan konudur. Bunu aşan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin taahhüdü pozizyonuna dönüştü. Bu meselenin biraz uzadığı doğrudur. Ancak bazı işçi sendikalarımızın da daha duyarlı davranması lazımdır. İş Güvencesi Yasa Tasarısı konusunda, bazı işçi sendikalarımızın çok duyarlı olmadıkları bir gerçektir. Bununla ilgili ciddi, kararlı ve örgütlü bir biçimde bu yasanın sahiplenilmesi lazımdır"dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.