HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

İşbirlikçiler

04.07.2001 00:00:00
Bir profesör, Avrupa Birliği ülkeleri lehine yaptığı lobiden dolayı kendisine yapılan eleştirilere şöyle cevap veriyor televizyon ekranından: "Var mı bir diyeceğiniz kardeşim? Evet, ben AB işbirlikçisiyim".

AB işbirlikçisi; yani kendi ülkesinin menfaati için değil Avrupa ülkelerinin menfaati için çaba gösteren bir bilimadamı müsveddesi bu.

İyi de, bu kadar büyük bir cesaretle, utanmadan, sıkılmadan, milletin yüzüne küfredercesine "ben AB işbirlikçisiyim" deme cüretini nereden buluyor bu müsvedde takımı? Türkiye'nin içinde bulunduğu ihanet cenderesini anlatmak için bundan dala güzel bir örnek olur mu?

Çok değil 20 sene önce birisi çıkıp ben "filan ülkenin işbirlikçisiyim" dese anında ajanlıkla, vatana ihanetle suçlanır, anasından emdiği burnundan getirilirdi.

Böylesine rahat bir şekilde ihanet itirafında, işbirliği itirafında bulunulmasının sebebi, bilhassa Gümrük Birliği'nden bu yana Batı'nın her istediğini emir telakki eden yönetici zümrenin ülkeyi soktuğu "teslimiyetçi konjonktür tablosudur".

Bu konjonktür, yığınla işbirlikçi doğurdu. "IMF'nin her dediğini yaptık" diye açık itiraflarda bulunan siyasetçi IMF işbirlikçileri, Dünya Bankası işbirlikçileri, ABD işbirlikçileri, Batı işbirlikçileri, İsrail işbirlikçileri, hülasa işbirliğin seksen çeşidine müptela olanlar ülke yönetiminde cirit atıyor. Bu işbirlikçi lobiler, yabancılar istedikleri toprağı satın alsınlar, bu ülke toraklarında yabancı bayraklar dalgalansın diye kanun çıkartmaktan da geri durmuyorlar.

Bilhassa "AB lobisinin" büyük bir hararetle yaptığı çalışmalar "Batılı dostlarımızın" ekmeğine yağ sürüyor. Batı, Türkiye'den habire istediği tavizlere karşı, olası bir "yeter artık" nev'inden tepkileri de frenliyor bu lobiler sayesinde. Türkiye'de kayıtsız ve şartsız AB'ye bağlanmanın ve her talebi yerine getirmenin o ülkeyi sokacağı darboğaza karşı farklı seçenekler üretme yönündeki politikaların da önünü kesiyorlar bu "AB işbirlikçisi lobiler" sayesinde.

Düşünebiliyor musunuz; Gümrük Birliği'nin imzalamasından bu yana geçen 6 yıl içinde AB ülkeleri lehine dış ticaretimiz 50 milyar dolar (yani yaklaşık 65 katrilyon TL!) açık vermiş hala bu güdük işbirlikçi takımı "aman AB'ye uyum yasalarını bir an önce çıkaralım" diye zıp zıp zıplıyor.

Ülke, verilen tavizler nedeniyle batma noktasına gelmiş, bunlar hala uyum peşindeler!

85 sene önce de bu işbirlikçi lobilerin "ağabeyleri" devrede idi. İşgal altındaki Türkiye'nin yegane kurtuluşu için "mandacılığı" öneriyorlardı. Bu amaçla Türk-Wilson Birliği kurulmuştu. Bu birliği kuranlar arasında "gazeteci, yazar, siyasetçi" takımından bir çok işbirlikçi vardı ve şu önerilerde bulunuyorlardı:

"Türkiye ABD'den gelen bir baş müsteşar tarafından idare edilsin. Maliye, eğitim, ulaşım gibi sahalarda yine Amerikalı müsteşar yardımcıları görev alsın. Türk ordusu ayrıca bir müsteşarın kontrolüne verilsin".

Bu ihanet önerileri Türk-Wilson Birliği tarafından ABD yönetimine aynen iletilmişti.

Ancak bu işbirlikçilere dur diyen ses Amasya Kongresi'nden yükselecekti: "Manda ve himaye kabul edilemez."

İşbirlikçilik adeta kalıtsal bir hastalık gibi babadan oğula, abiden kardeşe miras kalıyor. Dünün işbirlikçileri yerlerini bugün yeni varislerine terk ediyorlar.

Tabi bu işin rantı da çok büyük. Siz, kendi ülkenizin menfaatleri yerine başka ülkelerin menfaatlerini savunur hale gelirseniz, bu uşaklığın mutlaka bir bedeli de olacaktır. Önlerine konulan kemiklerle, belirsiz hırıltılar çıkarıp gözleri yuvasından çıkan köpekler gibi, bu uşaklar da aldıkları kemiklerin midelerini kışkırtan iştahı ile dünyada belirli bir sürede olsa "yemlenmenin refahını" yaşayacaklardır.

Ve bu yemlenen uşak takımı, en büyük tehlike olarak eli Türk bayrağı tutan, Türk bayrağını dalgalandıran, böylesine işbirlikçi ve kokuşmuşluk ortamına rağmen hala "vatan, millet, bayrak" diyen vatansever insanları göreceklerdir kuşkusuz.

Ama ne yaparlarsa yapsınlar, korkunun ecele faydası yok.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.