HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

İsmail Cem'in saklayamadıkları

29.06.2001 00:00:00
Bu haftaya, Pazartesi günü meydana gelen "teknik bir arıza" hariç İsmail Cem'le başlamıştık, yine onunla bitirelim.

Çünkü İsmail Cem son derece önemli bir şahsiyettir, 57'inci hükümet ile içine sokulduğumuz öldürücü AB sarmalında kilit görev üstlenmiş durumdadır ve bir ipek böceği sabrı ile hiçbir dış tesirden etkilenmeden bildiğini okumakta, kozasını örmektedir.

Dolayısı ile kimlik ve kişiliğinin bilinmesinde büyük fayda vardır.

Yıl 1998. Cumhuriyetin 75'inci yılı için her kurum kendi çapında kutlamalar hazırlamaktadır. Taner Baytok İsviçre'de, Bern'de Büyükelçidir. İsviçre, kendi iç çelişkileri yüzünden bilhassa PKK'lı teröristlere kucak açan bir tavır içindedir. ( Ayrıntılar için bakınız "Bir Asker, Bir Diplomat" Güven Erkaya-Taner Baytok. İstanbul 2001. Sayfa 203-210 ve devamı)

Baytok 75'inci yıl dolayısı ile bir taşla iki kuş vurmak ister. Lozan Barış Antlaşması ile Montreux Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalandığı Lozan'da, imzaların gerçekleştirildiği tabiî mekânlarda 75'inci yılı kutlamak için bir takım düzenlemeler girişir, bakanlıktan da onay ve ödenek sağlar.

Baytok, 75 yıl önceki delegasyonun hayattaki aile efradını da davet edecektir o gece Lozan'da vereceği Cumhuriyet Balosu'na. İkram edilecek menü bile 75 yıl önce gerçekleştirilen imza töreninden sonra yenilen yemeğin aynısıdır.

Hazırlıklar iki yıl öncesinden başlar. Lozan ve Montreux Palace'larla anlaşmalar yapılır. Proje'nin gerçekleşmesi halinde İsviçre ve Avrupa'da büyük propaganda yapılacak, PKK'nın çalışmaları bir ölçüde izole edilecek ve lehte kamuoyu oluşturulacaktır.

1998 yılına gelindiğinde umulmadık bir aksilik başgösterir.

İsviçre'nin Dışişleri Bakanı Flavio Cotti, anayasadaki uygulamaya göre rotasyon gereği İsviçre Federal Konseyi Başkanlığı'nı da üstlenir. Cotti İsviçre'nin İtalyan kantonundan gelen bir politikacıdır. Kendi bölge insanının haklarının yendiği ve korunması gerektiği inancındadır. İşin kötüsü, kendi bölge halkının durumunu PKK'lılar ile özdeşleştirir ve PKK'ya saklayamadığı bir yakınlık besler. Tutum ve davranışları sadece İsviçre'deki Türk misyonunu değil, uluslar arası bütün toplantılarda Türk diplomatlarının başını ağrıtır.

Cotti 75'inci yıl toplantılarını gölgelemek için aynı yıl "Sevr'den Lozan'a " başlıklı ve Kürt, Ermeni, Rum temsilcilerin de katılacağı bir konferans düzenleme hazırlıklarına başlar.

Bu arada 75'inci yıl kutlamalarının yapılacağı otel idaresi de güvenlik nedeniyle anlaşmayı iptal eğilimine girer. Daha doğrusu o kanton yetkilileri izin vermek istemezler, verilen izni geri almaya çalışırlar.

Taner Baytok bir resepsiyonda Cotti ile karşılaşır. Sıkıştırınca Cotti Baytok'a "Bunun Baytok'un şahsi bir projesi olduğunu, Ankara'nın bile bunu tasvip etmediğini" ileri sürer. Baytok'un 75'inci yılı kendi şahsî reklâmı için kullanmaya çalıştığı görüntüsü yaratmaya da özen gösterir.

İddialarına delil olarak da Ankara'daki Büyükelçilerinin o gün Türkiye'de yayınlanan Sabah Gazetesi'nden tercüme ettirip gönderdiği bir köşe yazısını gösterir.

Köşe yazısında özetle "İnsan hakları ihlâlleri konusunda Türkiye'nin kabahatlerinin bulunduğu, İsviçre gibi ülkelerin tutumlarına hak verilmesi gerektiği" ifade edilmektedir.

Yazının altındaki imza İsmail Cem'e aittir.

Ve İsmail Cem o tarihte Türkiye Devleti'nin Dışişleri Bakanı'dır.

Bern'deki Türk Büyükelçisi, Ankara'daki Türk Dışişleri Bakanı tarafından "sırtından hançerlenmiştir".

Baytok Ankara'ya gider, fakat Bakan kendisi ile görüşmek istemez. Emrivaki neticesi görüşünce de olumlu olumsuz bir şey söylemeden boş gözlerle dinler.

98'de bu tür davranışlar içinde bulunan Cem'in, toz duman içindeki zamanımızda, gözün gözü görmediği bu ortamda her gece Avrupa'nın bir başka köşesinde nelerin peşinde olduğunu düşünmekten fena halde rahatsız oluyorum.

Her görüşme ve konuşmasını Sisam-Kuşadası gibi yakın yerlerde yapmıyor ki en ufak ayrıntısından haberimiz olsun.
 
Hüseyin Mümtaz / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.