HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Itfaiye geleceğe hazırlanıyor

22.07.2001 00:00:00
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın, fiziki engeller nedeniyle itfaiye araçlarının giremediği sokaklarda çıkan yangınlara müdahalenin büyük sorun olduğunu belirtti. Yalın, buralara girebilecek yapıda itfaiye araçlarına ihtiyaç bulunduğunu, bu amaçla ilk etapta, 15 dar şaseli yangın söndürme aracı alınacağını söyledi.

İtfaiyenin yangına müdahale gücünü artıracak 15 kombine itfaiye aracı da satın alınacağını belirten Yalın, toplam 30 araçlık bu projenin yaklaşık 10 trilyon liraya mal olacağını belirtti.

İtfaiye araçlarının giremediği sokaklarda hidrant (yangın musluğu) kurulmasının önemine dikkat çeken Yalın, bu yılın başında yaklaşık 750 olan hidrant sayısının 2 katına çıkarıldığını söyledi.

Yalın, hidrant sayısını, önümüzdeki 23 yıl içinde kısa vadede 5 bine, 56 yıl içinde orta vadede 15 bine, 10 yıl içinde uzun vadede ise 40 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

100 mini itfaiye istasyonu

Yalın, İstanbul'da 100 semtte "mini itfaiye istasyonu" kurmayı planladıklarını da söyleyerek, prefabrik olarak küçük alanlara kurulabilecek bu istasyonlarda, başlangıç halindeki yangınlara müdahale edecek araçlar yer alacağını söyledi.

İlk "mini itfaiye istasyonu"nun kısa zamanda Beşiktaş Arnavutköy'de kurulacağını anlatan Yalın, "Şu anda İstanbul'da toplam 38 itfaiye grup ve müfrezesi var. Bunlara ilave olarak kısa vadede 15 mini istasyon kurulacak. Bu sayı orta vadede 50'ye, uzun vadede de 100'e çıkarılacak" dedi.

Yalın, kurulacak 100 mini istasyon ile bunlarda yer alacak itfaiye araçları ve diğer gereçlerin muhtemel bedelinin 100 trilyon lira olduğunu belirtti.

E5 ve TEM'de mobil istasyonlar

Yalın, İstanbul itfaiyesinin bir diğer çalışmasını da, özellikle E5 ve TEM otoyolları üzerinde meydana gelen trafik kazaları ile bunların yol açtığı yangın ve araçta sıkışmalara yönelik planlanan "mobil istasyon" projesi olduğunu söyledi.

Buna göre, otoyolların üzerinde, Avcılar ve Kartal girişlerinden başlamak üzere 20 tane mobil istasyon kurulacağını anlatan Yalın, istasyonların bel kemiğini, az miktarda su kullanarak yüksek yangın söndürme kabiliyetine sahip kombine itfaiye araçlarının oluşturacağını belirtti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.