HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

İyilikler kötülükleri öldürür

23.10.2003 00:00:00
İnsanlara iyilik etmek çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

"İnsanların hepsi Allahın ıyâli (ev halkı) gibidir. Allah'ın en çok sevdiği kimse, O'nun ıyâline (insanlara) en faydalı olandır. Allah'ın en buğzettiği kimse de O'nun ıyâline iyilik etmiyendir."

"Şu iki şeyden daha iyisi yoktur: Allah'a iman ve O'nun kullarına iyilik etmek. Şu iki şeyden de kötüsü yoktur: Şirk ve insanlara kötülük etmek."

"İnsanların iyisi, insanlara iyilik edendir."

"Arkadaşın iyisi, arkadaşına iyilik edendir."

"Allah'a ve kıyamete inanan, komşusuna iyilik etsin!"

"En iyi kimse, kendisinden hep iyilik beklenendir."

"Bir kimse bir mümine bir iyilik yapınca, Allah-ü teâlâ bu iyilikten bir melek yaratır. Bu melek, hep ibâdet eder. İbadetlerinin sevabları bu kimseye verilir. Bu kimse ölüp, kabre konunca, bu melek nurlu ve sevimli olarak bunun kabrine gelir. Meleği görünce ferahlanır, neşelenir. "Sen kimsin" der. "Ben, falancaya yaptığın iyiliğim. Allah-ü teâlâ beni, bugün seni sevindirmek ve kıyamette sana şefaat etmek ve cennetteki yerini sana göstermek için gönderdi" der."

"İyilik etmek ömrü uzatır."

"Kime bir iyilik yapılırsa, o iyiliği ansın! İyiliği anmak şükür, iyiliği gizlemek nankörlüktür."

Zalime yardım edilmez

Allah-ü teâlâ da, "İyilik edene kötülük eden, nimetime nankörlük etmiş olur, kötülük edene iyilik eden de, bana şükretmiş olur" buyuruyor.

Herkese iyilik etmek çok sevaptır. Akrabaya yapılan iyilik daha sevaptır.

Günahların yok etmek için her zaman iyilik etmek gerekir. Kur'an-ı Kerim'de mealen, "İyilikler, kötülükleri elbette yok eder" (Hud:114) buyurulmaktadır.

Zâlime yardım eden, ondan zarar görür. Peygamber Efendimiz, "Allah, bir zâlime yardım edene, o zâlimi ona musallat eder" buyurmaktadır.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.