HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

İzmit'teydik

27.08.2001 00:00:00
Marmara depreminin üzerinden tam 2 yıl geçti.

Geçen günler içerisinde İzmit kendini toparlamış, İzmitliler ise acılarını gönüllerine saklamaya alışmışlar.

Prof. Dr. Haydar Baş Beyin İzmit'e teşriflerini duyan İzmitli sanayici ve iş adamları günler öncesinden hazırlıklara başlamışlar. Depremin ilk saatlerinden beri kendilerine el uzatan, destek veren, memleketimizin içine düştüğü durum için çözümleri olan Prof. Dr. Haydar Baş Bey ile aynı ortamı paylaşmak, onunla tanışmak arzu etmişler.

Çenesu mevkiinde ağaçların ve çiçeklerin hakim olduğu bir bahçede binlerce iş adamı toplanmıştı. Bu kadar çok sayıda iş adamı ve sanayicinin bir araya toplanması birçok mesaj veriyordu.

Değişik siyasi fikir ve görüşteki insanımız sosyal, siyasal ve ekonomik problemlerin çözümü için arayış içerisindeydi.

Ülkemiz her geçen gün daha çok kan kaybediyordu. Yaşam şartları her geçen gün zorlaştığı gibi, gelecek adına ümitleri de kaybolmaya yüz tutmuştu. Mevcut siyasiler ümit vermiyorlardı artık. Yenilikçi olarak takdim edilenlerin en büyük marifetleri ise geçmişteki görüşlerinden vazgeçmeleri, gelecek adına söylediklerinin yanlış çıkmasıydı. Her ne kadar gözlerinin önlerini göremeyişleri bir fazilet gibi takdim edilse de milletin gözünden bu kaçmıyordu.

Sonra bilinen bir başka realite, Prof. Dr. Haydar Baş Beye milletin duyduğu sevgi idi; özellikle iş çevresinin hocamıza karşı gösterdiği yakın ilgi idi.

Elbette ki bu yakın ilgi ve yüksek katılım sebepsiz değildi. Prof. Dr. Haydar Baş Bey yirmi yıldan beri basın yayın tarafından bilinen ve tanınan bir şahsiyet. Sosyal olsun, siyasal olsun, ekonomik olsun hangi sahada olursa olsun yaptıkları bütün tespitlerin doğru olduğunu tarih ispatlamıştı.

Şayet Prof. Dr. Haydar Baş Beyin dedikleri dinlenseydi, tespitlerine kulak verilseydi, şimdi içine düştüğümüz olumsuz tablo olmayacak, hatta Türkiye lider bir ülke konumunda olacaktı.

Artık millet neyin doğru neyin yanlış olduğunu tespit etmişti.

İzmit'teki konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş Bey gündemde olan, ülkemizin çözüm bekleyen kronik problemlerine değindiler. Tek tek çözüm yollarını gösterdiler. Dinleyenler konuşma esnasında bir tek kelime kaçırmamak için çıt bile çıkartmıyorlardı koca mekanda.

Programa iştirak edenlerin, konuşmasından sonra Prof. Dr. Haydar Baş Beyle yakından tanışmak için ortaya koyduğu gayret görülmeğe değerdi. Suya hasret toprak misalini yaşıyorlardı; aradığı çözüm, aradığı kişilik, özgüveni görmüştü artık İzmitli .

Hayıflanmaktan da geri durmuyorlardı. Diyorlardı ki "çözüm madem yanı başımızda niçin yıllardan beri suya hasret yaşadık, niçin hocamızı tanıyamadık, niçin hocamızın görüş ve düşüncelerinden siyasiler istifade etmedi?" demekten kendilerini alamıyorlardı.

İzmitli de diğer görüştüğümüz, tanıştığımız sanayici ve iş adamları gibi aradığını bulmanın sevinci içinde; bir o kadar da vermesi gereken desteğin bilinci içinde bir sevda okyanusunun içinde kulaç atmaya başladılar bile.
 
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.