HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Kainatın Efendisi'nin mucizeleri

05.06.2001 00:00:00
Bu yazımızda Peygamberi Efendimizin mucizelerinden bazılarını ele alacağız.

Hz. Muhammed (sav) Efendimizin pek çok mucizesi mevcut idi. "Şakkı Kamer" (Ayın yarılması), taşların mübarek ellerinde tesbih etmesi, taş ve ağaçların kendisini selamlaması bunlardan bazılarıdır. Bu hususta

Hz. Ali şunları söylüyor:

"Ben Mekke'de Allah Resulü'yle dolaşırdım. Bir gün beraberce Mekke dışına çıktık. Önünden geçtiğimiz her taş ve ağaç, "Sana selam olsun Ey Allah'ın Resulü" diyerek O'na selam verirdi".

Mübarek parmaklarının arasında sızan sudan sahabenin içtiği ve abdest aldığı da rivayetler arasındadır.

Enes b. Malik anlatıyor:

"Gözlerimle gördüm ki mübarek parmakları arasından su sızmaktaydı. Halk üst üste gelip su içti. Ve suya doydular".

Benzer hadiseleri Cabir bin Abdullah, İbni Abbas ve diğer sahabeler de nakletmişlerdir.

Ebu Hureyre'den:

"Tebük gazasında susuzlukla beraber açlık da Müslümanları kavurmaya başlamıştı. Allah Resulü yere bir örtü serilmesini ve herkesin elindeki yiyecekleri örtünün üzerine koymasını emrettiler. Herkes nesi kalmış ise örtü üzerine koydu.

Örtünün üzerindekiler pek az şey tutmuştu. Sahabeleri toplayıp dua buyurdular. Sonra da herkesin yemeğini almasını emrettiler. Yemek, aldıkça çoğalıyordu. Askerler arasında doymamış kimse kalmadı. Herkes doydu. Örtünün üzeri hâlâ yiyeceklerle dolu idi.

Allah'ın Resulü buyurdu ki: Allah'ın birliğine ve Resulü'nün hak olduğuna inandıktan sonra bu tecellilere şahit olan kimseler için cennet yolları açıktır".

Efendimiz ancak Allah'ın birliğine ve Resulü'nün hak olduğuna iman edenler için cennet yollarının açık olduğunu ifade buyurarak adeta bugünün kısır münakaşalarına ve İslam alemine sokulmaya çalışılan sapık fikirlere cevap vermiştir.

Allah şefaatinden mahrum eylemesin.

 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.