HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kamusal yalan ve mollalar

24.10.2003 00:00:00
Cumhurbaşkanı, milletvekili eşlerini Köşk'e davet etmemesine gerekçe olarak "Köşk, kamusal alandır. Başörtüsü giremez!" diyor.

Eğer Sayın Sezer, lafının arkasında ise ve laik devletin gereği olarak başörtüsünün kamusal alana girmesine müsaade etmeyecekse her gün hastanelere, mahkemelere ve diğer devlet dairelerine giden yüzbinlerce başörtülüyü men etsin.

Hastaneleri başörtülülere yasaklasın.

Başörtülü hastalar kamusal alan olan hastanelere alınmasın. Kalp krizi geçirenler, ameliyata gelenler, kanaması olanlar devletin "kamusal hastanelerine" alınmayıp, hastane önlerinde ölüme terk edilsin.

Eğer, hukuk ve yasalar başörtülülerin kamusal alana girmesine manî ise, Cumhurbaşkanı bunu uygulamak zorunda.

Köşke çizilen kamusal alan sınırını, hastanelere uygulamazsanız bunun adı kamusal yalan olur.

Türkiye'nin başına bu "kamusal alana başörtüsü giremez" problemini 28 Şubatçılar musallat etti.

28 Şubatçılar devleti 'başörtüsünden ve böylece İran'laşmaktan (!)" kurtaracaklardı.

Onlara göre başörtüsü bir siyasal simge idi ve kesinlikle kamusal alana giremezdi.

Şuur altındaki İran tehdidinin görünür yüzüydü başörtüsü. Üniversitelerdeki başörtülü öğrencilerin İran'dan organize edildiğini yazdı dönemin "28 Şubat muhibbi gazeteleri."

Şimdi asıl acı tabloya bakın.

28 Şubat 1997'de İran'ın Gayri Safi Milli Hasılası 100 milyar dolar idi.

Türkiye'nin ise 173 milyar dolar. Yani, 28 Şubat patladığında Türkiye'nin milli geliri İran'dan neredeyse 2 kat fazlaydı.

O tarihten bugüne Türkiye "başörtüsü, kamusal alan, laiklik krizleri" ile boğuşuyor. İran paranoyası ile yoğruluyor.

Ve bugün 2003 yılı Ekim ayı. İran'ın Gayri Safi Milli Hasılası 230 milyar dolar. Türkiye'nin ki 238 milyar dolar. Yani 6 yıl önce Türkiye'nin yarısı kadar milli gelire sahip olan İran, bugün Türkiye'nin milli gelirine ulaştı.

Türkiye'yi "Molla rejimine benzeyecekler, İran başörtüsünü körüklüyor" diye paranoyak bir evhamın içine sokanlar öyle büyük bir gerilemeye sebep oldular ki, 6 yıldır yerimizde sayıyoruz.

Mollaların İran'ı 6 yılda bizim Gayri Safi Milli Hasılamıza ulaştı.

Basit bir hesaba göre İran'ın 230 milyar dolar Gayri Safi Milli Hasılası olduğu bir dönemde bizimki en az 400 milyar dolar olmalıydı.

"Molla geldi! Molla geliyor! İşte Molla, kendini kolla! Aman başörtüsü kamusal alana girmesin, yoksa devlet batar" diyerek 6 yıldan beri milleti sürekli gerilim ortamına sürükleyenler, Türkiye'yi perişan ettiler.

Fakirleştirdiler.

Ekonomik gelişmeyi engellediler.

Kavga ortamını körüklediler.

Cumhuriyetin 80. kuruluş yıldönümünde Türkiye'yi mollaların İran'ından geri duruma düşürenler Atatürk'ten de mi utanmıyorlar?
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.