HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Kıbrıs'ta savaş sınırlı kalmaz

14.06.2001 00:00:00
Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Kıbrıs Rum kesiminin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile herhangi bir sıcak temasının, Yunanistan ile Türkiye'yi karşı karşıya getireceğini söyledi.

Yavuz, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) tarafından düzenlenen, "Kıbrıs'ın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu" konulu sempozyumda, Emekli Orgeneral Çevik Bir'in yönettiği oturumda, "Rum-Yunan Ortak Savunma Doktrini" konulu bir konuşma yaptı.

Kıbrıs nedeniyle olası bir Türkiye-Yunanistan sıcak temasının, Yunanistan tarafından Avrupa Birliği'ne yansıtılacağını ve Türkiye'nin Kıbrıs'ta "işgalci" konumuna düşürülebileceğini kaydeden Yavuz, Rum kesimi ile Yunanistan arasında 1993'te imzalanan Ortak Savunma Doktrini ilkelerinin tümünün gerçekleştirildiğini ifade etti.

Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Rum tarafının Kıbrıs sorununu Yunanistan ile ortak yürüttüğünü, Rum tarafının savunmasını Yunan Genelkurmaylığı'nın üstlendiğini, Rum tarafında her yıl, Yunan hava, kara ve deniz unsurlarının katıldığı tatbikatlar yapıldığını, Rum ordusunun Yunanistan'ın desteğinde silahlanmasını sürdürdüğünü ve Rum tarafında Yunanistan'ın kullanımına açılan hava ve denüz üsleri inşa edildiğini anlattı.

Rum tarafının savunmasının Yunanistan tarafından üstlenilmesinin, Rum kesimi ile KKTC arasındaki sıcak bir çatışmada, Türkiye'yi Yunanistan ile karşı karşıya getireceğini ve bunun da sınırlı kalmayacağını belirten Yavuz, Kıbrıs Rum kesiminin, AB üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda, Türkiye'yi Kıbrıs'ta "işgalci" olarak göstermeye çalışacağına işaret etti. Yavuz, Rum yönetiminin bilinçli çıkaracağı olaylarla Türkiye'yi AB ile karşı karşıya getireceğini kaydetti.

S-300'ler tehdit ediyor

Konuşmasında Rumların silahlanmasına da değinen Kemal Yavuz, Rum silahlanmasının savunma ve taarruza yönelik olduğuna dikkat çekti. Rumyönetiminin Rusya'dan sipariş ettiği ve Türkiye'nin kararlı tutumu nedeniyle Kıbrıs'a getirilmeden Girit'e yerleştirilen S-300 füzelerine de değinen Kemal Yavuz, radarlarıyla Güney Ege'yi kapsayan S-300 füzelerinin bölgede uçan Türk Hava Kuvvetleri uçakları için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Yunanistan'ın, Türkiye'yi demir bir perde içine alarak, askeri faaliyetlerde bulunduğunu ifade eden Yavuz, Rum kesiminin silahlanmasının, Yunanistan'ın bu planının bir parçasını oluşturduğunubelirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.