HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 KASIM 2021, PAZAR

KKTC'de Hükümet dağıldı

25.05.2001 00:00:00
UBP Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu, Parti Meclisi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda koalisyon hükümetinin geleceğini tartıştıklarını belirterek, Parti Meclisi'nin yeni bir hükümet kurulması yönünde görüşmeler yapmak üzere kendisine tam yetki verdiğini söyledi. Eroğlu, Parti Meclisi'nin kararını TKP Genel Başkanı ve Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı'ya telefonla ilettiğini belirtti. Meclis içinde başka hükümet alternatifleri olduğunu ifade eden Eroğlu, bu alternatifler içinde yeni bir hükümetin oluşacağını belirtti. Eroğlu, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a hükümetin istifasını ne zaman sunacakları yönündeki bir soruya karşılık, "Arkadaşlar bunu değerlendiriyor" yanıtını verdi. Eroğlu, başka bir soru üzerine, koalisyonun sona erdirilmesi gerekçelerine değinmeyeceğini, Parti Meclisi'nde oyçokluğuyla mevcut koalisyonun devam etmesinde yarar görülmediği yönünde karar alındığını söyledi. Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Salih Coşar'ın kendisini ziyaret ettiğini ve bir sohbet yaptıklarını belirten Eroğlu, Coşar ile hükümet pazarlığına girmediğini kaydetti. Eroğlu, DP ile görüşeceklerini ve birlikte hükümet kurmanın yollarını arayacaklarını belirtti.

Ulusal Birlik Partisi Genel Yönetim Kurulu, hükümetin geleceğini belirlemek üzere önceki gün saat 15.00'te toplandı. İki saat süren toplantıya, Genel Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, Genel Sekreter Vehbi Zeki Serter ve ilçe başkanları da katıldı. Toplantıda söz alan tüm konuşmacıların, UBP-TKP Koalisyon Hükümeti'nin sona erdirilmesi gerektiği yönünde görüş belirttikleri öğrenildi. Bu görüşlerin ortaya konulmasından sonra, hükümetin geleceği ile ilgili son kararı vermek üzere, parti meclisinin bugün saat 10.00'da toplantıya çağrılması kararlaştırıldı.Toplantı sonrasında "Açıklayacak bir karar yok" diyen Başbakan, bazı yasaları ve koalisyonu Meclis grubundan sonra dün de Genel Yönetim Kurulu'nda değerlendirdiklerini vurguladı. Kuruldaki ve Genel Yönetim Kurulu'ndaki değerlendirmelerde partililerin görüşleriyle ilgili geniş bilgi sahibi olduğunu anlatan Başbakan Dr. Derviş Eroğlu, "Arkadaşların verdiği mesajları gayet iyi aldım, değerlendireceğim. Parti meclisine de konuyu götüreceğim. Parti meclisinin ardından geniş, bağlayıcı açıklamalar yapılacak'' ifadelerini kullandı. Başbakan Eroğlu, Bakanlar Kurulu gündeminde önemli bir konu bulunmadığını belirterek, toplantı olmayacağı açıklamasını yineledi. Perşembe gün saat 10.00'da toplanarak nihai kararın açıklanacağını duyuran Başbakan, hükümet kaosu yaşandığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:"Bir an önce karar vermeye çalışıyoruz ancak takdir edersiniz ki, organlarımızın görüşünü almadan, genel başkan olarak yetkili olsam da tek başıma hareket edermişim gibi görünmem hoş olmaz. Aslında parti meclisi bana bu yetkiyi vermiştir ama UBP demokratik bir parti. Tam yetkili olmama rağmen, nihai kararın yine kurultaydan sonra en yetkili organ olan parti meclisinde bir kere daha gözden geçirilip, arkadaşların görüşü alındıktan sonra kamuoyuna açıklanmasında yarar vardır. Elbette bu arada ortağımla da temas edeceğim. Ülke hükümetsiz kalmayacak. Şu anda da ülke hükümetsiz değildir. Elbette çıkacak karar hangi şekilde olursa olsun bu ülkede hükümet olacaktır"

"Güven bunalımı giderilir"

Başbakan Eroğlu, hükümetin diğer ortağıyla aralarında güven bunalımı oluştuğunun hatırlatılması üzerine, "Bunu gidermenin yolları var" dedi. TKP ile görüştüğünü söyleyen Başbakan sözlerini, "Ortağıma görüşmelerin sonucunu bildireceğim. Müspet veya menfi kararı sizden önce o öğrenmiş olacak" diye sürdürdü.

"TC'den ek bütçe beklentisi içerisindeyiz"

KKTC'ye bütçe içerisine konan kaynağın Türkiye'den aktarıldığını söyleyen Başbakan, ayrıca imzalanan kredi anlaşmaları gereğince de bir miktar para aktarıldığını hatırlattı. Şu ana kadar imzalanan kredi anlaşması gereğince bir dilimin aktarılmaya devam ettiğini söyleyen Başbakan, "Ek bütçe yapılıyor, KKTC'nin de ek bütçe çalışmaları içerisinde olması yönünde talebimiz olmuştur, yeni bir kredi anlaşmasına elbette ihtiyaç vardır, temaslarımız devam ediyor" dedi.Kamu personelinin kayıplarının giderilmesine hükümet imkanlarının yetmediğini söyleyen Eroğlu şöyle devam etti:"Devalüasyondan kendi bütçemiz de yarı yarıya değer kaybetmiştir. Onun için kaynak ihtiyacımız vardır. Yeni kredi anlaşmalarıyla çalışanların mağdur olmaması yönünde imkanlarımızı tedarik edince bir araya gelip görüşeceğiz."

"Öğretmene Meclis önüne gelmemesi söylenmişti"

Önceki gün Meclis önünde yaşanan, polis ile öğretmen arasında gerginliğe neden olan ve polisin cop kullandığı eyleme de değinen Eroğlu, öğretmenlerin Meclis önüne gelmemeleri yönünde daha önce uyarıldığını hatırlattı.Başbakan sözlerini şöyle noktaladı:"Tabi ki Meclis'in önüne gelmemeleri yönünde polisin ikazına rağmen polis çemberini kırıp Meclis'in önüne gelme isteği olunca bir didişme olmuştur. Bu gibi olayların olmamasını tercih ederiz. Neticede öğretmen de, polis de bu ülkenin insanıdır. Arkadaşlar bizden randevu istediği zaman biz randevu vermesini biliyoruz. Çoğu zaman da bizimle görüşmüşlerdir. Daha önce de Ekonomi ve Maliye Bakanı'ndan randevu isteyip görüştüler.Buna rağmen eylemi tercih ettiler. Eylemde ille de Meclis'e hücum edeceğiz gayreti içerisine girmeleri yanlıştır. Eylem kendi düzeni içerisinde olursa, eyleme katılan kişiler kışkırtılmaz ve sadece ses duyurma amacı güdülürse daha memnun oluruz. Biz polisle öğretmenin karşı karşıya gelmesini istemeyiz. Gelmemesi için de azami gayret sarf ediliyor."

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

25.05.2000, 25.05.1999, 25.05.1998, 25.05.1997, 25.05.1996, 25.05.1995, 25.05.1994, 25.05.1993, 25.05.1992, 25.05.1991, 25.05.1990, 25.05.1989, 25.05.1988, 25.05.1987, 25.05.1986, 25.05.1985, 25.05.1984, 25.05.1983, 25.05.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.