HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kod adı "Amerikan Balığı"

25.09.2001 00:00:00
Hüseyin Mümtaz Bey, "Muharrem bu filmi mutlaka izle. Amerika'daki gelişmelere bir de bu açıdan bak" demeseydi gitmeyecektim bu filme.

Filmin adı "Kod adı kılıçbalığı". Halen vizyonda. Dominic Sena'nın yönettiği film gerçekten de Amerika'nın terörle mücadeledeki "devlet içi güçlerinin" hareket tarzını ilginç bir kurgu ile yansıtıyor.

John Travolta (Gabriel Shear), kendi tarzında bir Amerikan vatanseveri olan karizmatik ve tehlikeli bir ajandır. Arkasında bir senatör de vardır ve operasyonları beraber organize etmektedirler.

Ajan ve senatör, ekipleri ile birlikte, milyarlarca dolarlık yasadışı devlet fonlarının şifrelerini kırıp paraları hesaplarına aktarma peşindedirler. Bu para, devlet içinde gizli bir örgüt konumundaki bu grup tarafından terörle mücadele için kullanılacaktır.

Bunun için Savunma Bakanlığı bilgisayar sistemlerine girmek, ileri teknoloji gerektiren bir "banka para transferi operasyonunu" gerçekleştirmek gibi, bilgisayar hackerları devrededir.

Dünyanın en iyi hacker'ı Stanley (Hugh Jachmen) korkunç derecede iyi korunan bilgisayar ağlarını darmadağın etmektedir.

Ajan Gabriel, filmde bol miktarda insanı, (Amerikan vatandaşlarını; aralarında polis, FBI ajanı, kadın, sivil dahil) öldürmekten geri kalmaz.

"Niçin bu kadar adam öldürdüğü" sorusuna cevabı ilginçtir:

"Amerikan halkının özgürce yaşaması için ne kadar insan öldürülmesi gerekiyorsa o kadar öldürürüz" diyordu ajan Gabriel, Amerikan yaşam tarzının devamı için her yol serbestti.

Sonuçta paralar ele geçirilir ve dünyanın değişik bölgelerindeki "Arap teröristlerin" imha operasyonlarına girişilir.

Amerika'da "devlet içindeki bazı birimlerin" kendi örgütlenmeleri ve inisiyatifleri ile bir çok karanlık işe bulaştıkları biliniyor. Başkan Kenedy'nin öldürülmesinde CIA'nin parmağı olduğunu bizzat Amerikan gazeteleri yazdı.

"Kod adı kılıçbalığı" bilinen bir takım olayları teknolojinin verilerini de kullanarak yansıtmış beyazperdeye.

Ve Amerika'nın özgürlük savaşçılarının, özgürlüğün ve mevcut hayat standartlarının devamı için nasıl acımasızca kendi vatandaşlarını öldürdüklerini ibretle izliyorsunuz.

Tabi bütün bunlar film!

Bir senaryo!

Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırı sonucu George W. Bush'un ilk tepkisinin "insanların öldürülmesine yönelik saldır" değil de "Amerikan yaşam tarzına yönelik saldırıyı affetmeyeceğiz" şeklinde olması da filmin senaryosuna tesadüfi bir benzerlikten ibaret.

Gerçek hayatta asla böyle abuk sabuk olaylar zinciri olmaz elbette!

Başkan Bush'un uçakta iken, özel korunan ve girilmesi imkansız bilgisayar şebekesine "sıra sende" mesajını gönderenlerin de öyle sıradan kişiler olamayacağı aşikar.

Zaten Pentagon'un "Ladin'in uydusu varmış oradan girmişler!" açıklaması da kargaları güldürecek cinsten bir komedya.

ABD, binlerce kilometre ötede çok zor ve tehlikeli bir harekata hazırlanırken, "burnunun dibindeki terör destekçilerini" görmezden gelmeyi yeğliyor. Bu merkezleri irdeleyip öndeki piyonlar yerine, arkadaki planlayıcılarla uğraşmayı ve süratle ulaşacağı noktaları çok daha tehlikeli görüyor.

Zira böyle bir durumda karşısına gerçek bir "Kod adı Amerikan balığı" çıkabilir.

Ha son olarak biraz güldürelim sizi. Boston'daki bir barmen FBI'a şu ifadeyi vermiş:

"10 Eylül akşamı United Airlines ve American Airlines pilotları sabaha kadar aşırı içtiler, içlerinden biri:

-Ben, Boeing 767 ile Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerinin arasından geçerim dedi. Bunun üzerine diğeri:

-Sen geçersen ben de gözlerim kapalı geçerim dedi.

Üçüncüsü:

-Ulan siz oradan geçin, ben de Pentagon'un tam ortasına inmezsem bıyıklarımı keserim, diyerek bardan ayrıldılar.

Dördüncüsü, yürüyemeyecek kadar sarhoştu. (O da zaten açık araziye düştü!)
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.