HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Koray Aydın zorda

01.09.2001 00:00:00
Bayındırlık Bakanlığı'ndaki yolsuzluk iddiaları üzerine savcılıkça gidilmesine MHP'li kurmayların tepkisi ilginç:

Devlet Bahçeli; "olayın siyasi yönü varsa affetmeyiz."

Şevket Bülent Yahnici; "olayın siyasi yönü varsa sonuç korkunç olur."

MHP'liler ne demek istiyor? Bir bakanlıkta yolsuzluk varsa ve bu yolsuzluk belgeleriyle, şahitleriyle, telefon dinlemeleriyle dosyalanıp savcılık soruşturmasının klasörünün içine girmişse, olay siyasi olsa ne olur, ticari olsa ne olur?

Yani ortada bir "yolsuzluk" varsa ve bu belgelenmişse, olayın üzerine siyaseten gidilme ihtimali var diye trilyonluk vurgunun görmezden mi gelinmesi lazım?

Bu vurgun yapıldı mı yapılmadı mı sorusuna cevap bulmak yerine, "siyasi ise mahvederiz" şovmenliği neyin nesi?

"Çalmışlarsa mahvederiz" demesi gerekmiyor mu MHP'li kurmayların.

Kaldı ki, MHP'li Bakan Koray Aydın'ın tüm aksi açıklamalarına rağmen, vurgun operasyonu tepedeki bürokratlara kadar dayandı. Bayındırlık Bakanlığı'nda 18 kişi gözaltına alındı. Müsteşar yardımcısı Sedat Aban, Yapı İşleri Genel Müdür Vekili İlkutlu Gönülal ile Yeterlilik ve Kabul Komisyonundan 16 kişi gözaltında.

Koray Aydın'ın etrafı adeta boşaldı. Neredeyse Bakan'dan başka herkes işin içinde!

Bir müteahhidin resmi ifadesine bakın:

"İhale komisyonu, yeterlilik komisyonu ve kabul komisyonu üyeleri ayrı ayrı para alırdı. Ama ihale verme yetkisi daha üst makamlardaydı. Bayındırlıkta "üst makamların haberi olmadan" trilyonlarca liralık ihale verilmesi mümkün değildir."

Sahi neresidir bu üst makamlar? Koray Aydın bu üst makamları biliyor mu?

Metin Münir önceki günkü Sabah gazetesinde vurgunun bir başka boyutunun ilginç bir hikayesini naklediyor:

"Bayındırlık Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 12 Şubat 2001 günü İzmit-Gölcük yolunu ihale etmek üzere toplanır.

Ancak Sabah gazetesine gönderilen noter tasdikli belgelerden, ihale yapılmadan hangi şirketin kazanacağının kararlaştırıldığı anlaşılır. İhale Taşyapı İnşaat Limited Şirketi'nin üzerine kalacaktır. Taşyapı şirketi ihaleyi keşif bedeli olan 18 trilyon liraya yüzde 20 civarı tazminat vererek alacaktır.

Bu konuda, ihaleden 40 gün önce (2 Ocak 2001) günü Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne bir ihbarda bulunulmuştur.

Faksı yollayan kişi (Hüseyin Gündoğdu), ihaleye katılan şirketlerin bizzat Bayındırlık Bakanı Koray Aydın tarafından onaylandığını iddia eder."

Sonuç ne mi oldu? Tahmin ettiğiniz gibi bu ihaleyi faksta adı geçen Taşyapı firması aldı.

Koray Aydın'ın bu olup bitenlerden hiç mi haberi yok? Haberi varsa neler yaptı? Haberi yoksa o koltukta ne işi var?

Yukarıdaki karayolu ihalesini aktarmamdaki gayem benim de başımdan böyle ilginç bir ihbar olayı geçmesi. Trabzon Sahil Geçiş Yolu ihalesinden 1 ay kadar önce bana da bir faks geldi. Faksta, ihaleye katılacak olan 8 firmanın adı veriliyor ve ihaleyi MNG Holdinge bağlı MAPA inşaat firmasının kazanacağı anlatılıyordu.

İhale yapıldıktan sonra, gördük ki ihaleyi gerçekten de MAPA kazanmıştı!

Yine geçtiğimiz kış, Ankara'da bir TV programı öncesi buluştuğumuz Cumhurbaşkanlığı eski başdanışmanlarından biri, Bayındırlık Bakanlığı ile ilgili dudak uçuklatıcı bilgiler aktarmıştı. Bu bürokrata göre Bakanlık tam bir "vurgun ve ihale yolsuzluğu" kumpasına girmişti. Ve yakında bu vurgunun üzerine gidilecekti.

Sonuçta dediği gibi oldu. 8 ay sonra Vurgun Operasyonu'nun düğmesine basıldı.

Kim bastı, neden bastı orası beni hiç ilgilendirmiyor.

Ama eğer ortalığa yayılan kokular gerçekse, Koray Aydın'ın işi çok zor.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.