HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Kritik bir süreç

03.01.2019 00:00:00
Türkiye'nin güvenlik hassasiyeti ve ülke bütünlüğünü sağlamak için yaptığı faaliyetleri kimsenin sorgulama hakkı yok. Komşu bir ülkede ciddi bir kaos ve iç savaş yaşanıyor ve bu kaos en fazla Türkiye'yi etkiliyor. Suriye'deki kaos karşımıza PKK'nın uzantısı YPG'yi çıkardı. Bir taraftan YPG bağlantılı terör gruplarıyla mücadele ederken ve bu amaçla Menbiç'e girme planı yaparken, ABD'nin ani bir kararla askerlerini çekmesine varan pazarlıklar sonucu bir anda IŞİD'in Suriye'den temizlenmesi görevini de üstlendiğimizi öğrendik.
Evet, dünyanın en kanlı terör örgütüyle savaşma görevini biz üstlendik!
Türkiye neden böyle bir riski aldı bilemeyiz. Zira IŞİD'in son kalıntılarının bulunduğu bölgelerin sınırlarımıza uzaklığı 250 kilometreyi buluyor ve bu bölgelere ulaşmak için "on binlerce askeri" karadan taşımak gerekecek. Tabi bu intikal boyunca IŞİD ve bağlantılı gruplar hatta YPG'den IŞİD'e geçen teröristlerle de çatışmak zorunda kalacağız.
İşte tam bu kritik süreçte çok önemli bir gelişme oldu ve Malatya'da bulunan 2. Ordu komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel görevinden alınarak Genelkurmay karargâhına atandı. Yeni görevi Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı. Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı gibi Suriye'ye yaptığımız iki önemli harekâtın başında bulunan ve çok önemli saha ve savaş tecrübesi bulunan bir komutanın Menbiç harekâtı öncesi neden görevden alındığı tartışmalara yol açtı. 
"Acaba Menbiç öncesi bir takım sıkıntılar mı var" soruları gündeme geldi.
Neler olup bittiğine dair çok önemli bilgiler Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş'tan geldi. Emekli Tümgeneral Karataş, 2. Ordu komutanın bazı isteklerinin kabul edilmediği için böyle bir atamanın olduğunu söyledi.
"Afrin'den kazandığı tecrübeleri sahaya yansıtmak istemiştir, karşılık bulmamıştır, siyasi yönetimle ters düşmüştür Temel Paşa da bu nedenle görevi yapmakta zorluk çekmiştir" diye de ilave etti.
Türk ordusunun komuta kademesinde çok önemli bir operasyon öncesi böylesi önemli bir değişiklik olması haklı olarak her türlü yoruma açık bir pozisyon oluşturuyor.
Kuşkusuz Türk ordusunun kurmay kadrosu her türlü sınır ötesi harekâtı planlayacak ve icra edecek güce ve beceriye sahip. Bunun asker-siyasetçi uzlaşısı içinde gerçekleşmesi, sonuca gitmede daha emin adımlar atmamıza sebep olur.
Siyasetçilerin askerin tecrübesinden, askerlerin de siyasetçilerin birikiminden yararlanmasından doğal bir şey olamaz.
Ama dozun nasıl ayarlanacağı çok önemli.
Aralık ayı Sarıkamış faciasının yıl dönümü. Köprüköy'de Türk askerinin Ruslara karşı verdiği savaşı kazanması üzerine bölgeye gelen Enver Paşa, Sarıkamış Taarruzu'nun hemen başlamasını ister. Ancak Köprüköy Savaşı'nı kazanan 3.Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, ağır kış şartlarını ve askerin ciddi iaşe ve kıyafet sıkıntısı çektiğini öne sürerek, harekâtın bahar aylarına ertelenmesinin daha iyi olacağını söyler. Enver Paşa kararında ısrarcıdır ve Hasan İzzet Paşa'yı görevden alarak ordunun komutasını üzerine alır, taarruz emrini verir.
Sarıkamış faciasın giden yol bu emirle başlar.
Kuşkusuz Enver Paşa da, Hasan İzzet Paşa da ülkesinin menfaatini düşünüyordu ama bu menfaatin hangi şartlarda gerçekleşmesi gerektiğine dair bir uzlaşının olmaması felaket doğurdu.
Türk ordusunun ve siyasetçisinin tarihten gelen tecrübe ve birikimle, kılı kırk yararak hareket edeceğini ve zafere giden yolda en küçük bir eşgüdüm ve koordinasyon sorunu olmadan zafere ulaşacağına eminim.
Çünkü bu coğrafya ve bu jeopolitik tablo bir hatayı asla kaldırmaz.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.