HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Kuzey Irak'ta yeni bir ateş çemberi

09.07.2001 00:00:00
Kuzey Irak'ta meydana gelen yeni şekillenmelerde, Türkmenler her geçen gün daha da artan bir şekilde baskı ve tacize maruz kalıyor. Barzani yönetimi, Türkmenlere karşı açık bir baskı politikası uyguluyor. Türk varlığını hiçe sayıyorlar.

Irak Milli Türkmen Partisi Genel Başkanı Mustafa Kemal Yayçılı bu acı durumu şöyle dile getiriyor:

"Birleşmiş Milletler'ce Barzani'ye bağlı olarak Erbil'de oluşturulan güvenli bölgede, Irak Türkmenlerine hiç bir hak verilmiyor. Özellikle Kuzey Irak'ta bazı ülkelerin baskısı ile oluşturulan Barzani güçleri, Türk varlığını sadece hiçe saymış değil, aynı zamanda siyasetini de Türk düşmanlığı üzerine kurmaktadır. Türkmenlerin kültür, siyaset ve ekonomik özgürlüğüne tehlike unsuru gibi bakan mevcut KDP yönetimi ister istemez Türkmenlerle karşı karşıya gelecektir."

Türkmenlerin kaderi değişmiyor ne acıdır. Daha önce Saddam döneminde yaşadıkları baskı ve zulüm şimdiki uyduruk Barzani yönetimince de aynen devam ediyor.

Mesut Barzani'nin Türkmenlere karşı uyguladığı baskı politikalarının temelinde Türkiye'nin kayıtsızlığı yatıyor. Türk Dışişleri'nin gündeminde Irak Türkmenleri hiçbir zaman önemli bir yer tutmaz. Türkmenler "yok" kabul edilir. Baskıları, tehcirleri, hapisleri, idamları bizi hiç "ırgalamaz". Bir zamanlar bizim olan coğrafyalara terk ettiğimiz Türkmen kardeşlerimizi aynı zamanda çile ve zulmün de kucağına terk ettik.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in gündemine hiç bir zaman girmedi Türkmenler. Adeta Yunanistan'dan sorumlu bir bakan gibi hareket ediyor. Mesaisinin büyük bir kısmını Yunan meslektaşları ile sirtaki oynamakla geçiriyor. Sayesinde Papandreu'nun haftalık programını ezbere biliyoruz.

Yunanistan'la böylesine sıkı-fıkı bir diyalog içinde pembe hayallere dalmış Dışişleri Bakanı'nın, Barzani'nin postalları altında inleyen Türkmenlerin seslerini işitmesi ihtimal dahilinde değil elbette.

Ama bu kayıtsızlık ve duyarsızlık politikaları, bizim yanımızda olması gereken ülke ve grupları hep bizden uzaklaştırdı bugüne değin.

Hatta bugün Türkmenlerin kaderini eline bıraktığımız Barzani bile aynı süreci yaşayanlardan. Etrafımızda olup bitene derin bir ilgisizlik içinde kayıtsız kaldığımız için kullanmamız gereken güçleri başka ülkelerin kucağına itiyoruz ve sonra da derin derin oflanıyoruz.

Bugün Türkmenleri asimile etmekle meşgul Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani'nin Türklere yaklaşımı çok farklıdır. 1974 yılında Mardin Valiliği yapmış olan Ergun Gökdeniz bir hatırasını şöyle aktardı bana:

"Kıbrıs harekatının başladığının hemen ertesi günü Mustafa Barzani Irak'tan Türkiye'ye geçerek benimle görüşmek istedi. Barzani'nin kontrolünde, sadece Irak'ta değil Suriye'yi de kapsayan geniş bir bölgede onbinlece peşmerge vardı. Barzani bana "emrimdeki peşmergelerin Türkiye'nin yanında Rumlara karşı savaşmaya hazır olduğunu, izin verilirse Kıbrıs'a gitmek için emirlerinde olduğunu" söylüyordu."

Bu talep Ankara'ya iletilecek ve nazik bir dille kabul edilmeyecekti.

21 sene önce Türkiye'nin yanında Rumlara karşı savaşacak kadar Türkiye'nin safında yer almaya dikkat eden Barzani güçleri, geçen zaman içinde nasıl oluyor da Türkmenlere karşı böylesine sert bir tutum içine girebiliyor?

Türkiye bu zaman içinde bölgesel bir güç olmak, bölge dengelerini iyi değerlendirmek, etrafımızdaki grupları kendi safımızda tutmaya devam etmek yönünde ne gibi hatalar yaptı ki bugün bu acı tablo çıktı karşımıza.

Baba Mustafa Barzani zamanında yanımızda yer alan bu peşmerge grubu, oğul Mesut Barzani zamanında nasıl böyle bir değişme gösterebiliyor!

Türkiye bölge coğrafyasında olup biteni "okuyabiliyor mu?"

Bir zamanlar bizim kontrolümüze girmeye hazır, hatta bizim kontrolümüzde olan güçlerin şimdi başka ülkelerin tuzaklarına düşerek Kürt Devleti kurma sevdası ile yeni bir barut fıçısını patlatmaya hazırlanmaları nedendir?

Bunlar neden elimizden kaydılar? Kontrolümüzden çıktılar? Bize silah çevirir hale geldiler?

Yunanistan'dan sorumlu bakanımız herhalde bu soruların cevabını çok iyi biliyordur.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.