HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Kuzey İttifakı ilerliyor

11.11.2001 00:00:00
Afganistan'da Kuzey İttifakı güçlerinin, Mezarı Şerif'ten sonra Hayratan ve Aybak kentlerini de aldığı bildirildi.

Taliban'ın Bahtar Haber Ajansı Müdürü Abdül Henan Hemat, Özbekistan sınırında bulunan, askeri ve insani yardımların ulaşımı açısından stratejik öneme sahip Hayratan'ın, Kuzey İttifakı'nın eline geçmiş olabileceğini söyledi.

Hemat, Mezarı Şerif'i harap olmaktan koruyarak terkettiklerini, Taliban güçlerinin moralinin yüksek olduğunu kaydetti.

Kuzey İttifakı Sözcüsü Kerim Halili de, kendilerine bağlı güçlerin Hayratan'da toplandıklarını doğrularken, bir başka sözcü kentin bir kısmını aldıklarını açıkladı.

Halili, Mezarı Şerif'le ilgili olarak da, tamamen denetimleri altındaki kentin bu sabah sessiz olduğunu, herhangi bir çatışma olmadığını söyledi.

Bu arada Kuzey İttifakı sözcülerinden Eşref Nedim, Samangan eyaletinde Aybak kentini de bu sabah ele geçirdiklerini söyledi.

AFP'ye demeç veren Nedim, "Taliban kuvvetleri fazla direnmedi. Aybak da elimize geçti" dedi.

"İlerliyoruz. Yeni bölgeler ele geçiriyoruz" ifadesini kullanan sözcü, kuzeydeki Taliban milisleri arasındaki bağlantıyı koparmak ve Taliban mevzilerini kolay hedef haline getirmeye çalıştıklarını belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.