HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ladin olmadı, Saddam verelim!

02.10.2001 00:00:00
ABD, bir taraftan NATO'yu da arkasına alarak Batı ordularını ve donanmalarını Afganistan'a en rahat şekilde müdahale edecek bölgelere doğru kaydırırken, bir taraftan da "çark" (!) sinyalleri veriyor.

Afganistan dağlarında kendilerini bekleyen vahşi tabiat şartları ve keskin soğuk hava karşısında başarı şansının az olduğuna dair önüne gelen raporlar kemâle ermiş olmalı ki, ABD Savunma Bakanı aşırı ihtiyatlı konuşmaya başladı.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld şöyle diyor:

"Usame Bin Ladin'i özel harekatlarla yakalama konusunda garanti veremem. Ladin'i ele geçirme operasyonu sonuçsuz kalabilir."

Antiterör Uzmanı Don Snow'un görüşleri ise şöyle:

"Körfez Savaşı ile muhtemel bir Afganistan harekatı birbirine hiç benzemez. Saddam'ı bulmak, uçsuz bucaksız dağlarda çocuk oyuncağı kalır."

Alman özel komandoları komutanı Tuğgenaral Reinhard Gunzel de katılıyor bu "çark" kervanına:

"Cephesi olmayan bir muharebe ortamında kayalık, sarp dağlarda sürekli yer değiştiren, sadece hafif silahlarla donatılmış olduğu için hızlı ve hepsinden öte savaşmaya hem alışık, hem de arzulu bir düşman, Afganistan'ı Batı için kan banyosuna döndürür."

Ve Sovyet işgaline karşı savaşan Afganları eğitmek için Afganistan'a giden eski İngiliz SAS komandosu Tom Carew.

"Hindukuş Dağları'na bir girdik ki, o giriş. Sürekli tırmanıyoruz. 3 bin metrede nefes almakta zorlanmaya başladım. Bir yandan da başım dönüyordu. Ama bu Afganların umurunda bile değildi. Hiçbir Batılı asker bunu yapamaz."

ABD Savunma Başkanı Rumsfeld, Antiterör uzmanı Don Snow, Alman komando Gunzel, İngiliz SAS komandosu Carew'in sözlerini alt alta koyduğunuz zaman bulmacanın kareleri dolduruluyor:

"Biz bu işe girmeyelim!"

Onbinlerce askeri, donanmaları, ülkeleri savaş hazır hale getirdikten sonra karşılarında savaşılacak "somut bir güç, kolay bir arazi, çantada keklik bir zafer" olmadığını gören ABD'nin eğer gerçekten bir çark planı varsa bunu da kendine yakışır bir profesyonellikte gerçekleştirir elbet.

Mesela, Afganistan'a kara birlikleri sokmayıp sürekli hava bombardımını yapmakla yetinir. Ardından ele geçirilmesi çok zor olan terörist Ladin yerine, daha kolay bir ismi hedef seçer: Saddam'ı!

Nasılsa ikisi de terörist isimler statüsünde ABD'ye göre. Ha Ladin olmuş, ha Saddam!

Operasyon alanını da daha kolay coğrafyalara (Libya, Sudan vs. gibi) kaydırdı mı, Amerikan kamuoyunu da tatmin eder bu iş.

İster istemez Hoca Nasreddin'in o meşhur fıkrası geliyor insanın aklına:

Nasreddin Hoca yüzüğünü ahırda kaybeder. Ancak ne hikmetse ahırda değil, dışarıda aramaya başlar.

Görenler sorar: "Hoca bu ne iş? Yüzüğünü ahırda kaybettin, çıkmışsın dışarıda arıyorsun."

"Ne yapayım" der Hoca, "Ahır çok karanlık!"

Eğer ABD bundan sonra tedrici bir çark politikası izleyerek Afganistan'a kara harekatından vazgeçip, başka hedeflere yönelirse, bilmez ki Nasreddin Hoca taktiği uygulamaktadır.

Zaten bu tehlikelerden olsa, gerek Amerika'nın operasyonu bir süre ertelediği haberleri geliyor. New York Post gazetesine göre ciddi jeopolitik sorunlar ve Usame Bin Ladin'in nerede bulunduğu konusundaki istihbarat yetersizliği yüzünden askeri operasyonun bir süre ertelendi.

ABD Ladin'in yerinin "karanlık olduğunu" resmen kabul etmiş durumda! Daha aydınlık bahçeler arıyor vurmak için.

Yüzüğü ister içerde arasın ister dışarda arasın, ABD, kendi kamuoyunu tatmin için kan dökmeye mecbur hissetmektedir kendini.

Başkan Bush en büyük hatasını, terörist saldırılardan hemen sonra, acemi, telaşlı, panik havasında bir psikoloji sergilemekle ve "bu bir savaştır" demekle yaptı. Türkiye bu tip terörist saldırılara karşı "savaştan" bahsetmenin uluslararası hukuka göre ne kadar sakıncalı olduğunu açıkça söyledi zaten.

Amerika telaşlı ve aceleci tavrının bedelini ödüyor. Suçlunun gerçekten olayın faili olup olmadığı bile çok şüpheli bir eylemde, karanlık bir dehlizin önüne dayanmış durumda.

Yüzüğü bu karanlık dehlizde aramak istemeyecekleri kesin. Çok yakında uçakların bıraktığı bombaların darmadığın ettiği kara parçaları izleyeceğiz televizyonlarda. Kara operasyonları ise muhtemlen "dondurulacak".

Tabi Ladin yerine daha kolay hedefler olan Saddam ve Kaddafi gibi, ABD'nin gözünde "eski tüfek terör destekçisi" liderlerin canı yanacak.

Bizden söylemesi.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.