HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Masallar, Gerçekler ve Afganistan

24.09.2001 00:00:00
Sağdan düşünüyorum, soldan düşünüyorum, Amerika'daki terörist eylemi yapan grubun, bu kadar olağanüstü bir organizasyonu "kendi başlarına" nasıl gerçekleştirdiklerini bir türlü anlayamıyorum.

Düşünün hele.

En az 20 kişilik grup, dünyanın en büyük binalarını imha etme planıymış hiç bir istihbarat örgütünün haber olmamış.

Bu amaçla yıllarca Amerika'nın göbeğinde pilotluk kursuna gitmişler, kimse farketmemiş.

Alabama'daki Maxwell askeri hava üssünde teknik eğitim görmüşler; Pentagon, CIA v FBA yine işkillenmemiş!

Yıllarca eylemin haberleşmesini yapmışlar, yine iz yok!

Aynı gün, aynı saatte 5 uçak kaçırmışlar, kimse onları durduramamış!

Uçaklar rotadan çıkmış, kulenin haberi yok!

Dünya havacılık tarihinde ilk kez gerçekleşen bir şey gerçekleşmiş, düşen uçakları hiçbirinin karakutusundan bilgi alınamamış: Allah, Allah!

ABD Başkanı Bush'un kullandığı "Air Force One" uçağını tehdit eden son derece gizli güvenlik kodları kullanılmış, yine hiç kimse olayı çözememiş!

Bu saçma sapan masallara daha fazla devam etmek istemiyorum. Neresinden bakarsanız bakın insanın aklının hafsalasının almadığı bu "derin gelişmelerin" gerçek failinin bir dağlı bedevi Arabı olduğuna inanmamızı beklemesin kimse.

ABD'nin pompaladığı son bilgiye bakın:

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın araştırmasına göre, teröristler, Suudi Bin Ladin ailesinin sahip olduğu uydular ve haberleşme teknolojisini kullanarak gizli şifreleri çözmeyi başarmış.

Ve de "Air Force One" uçağını tehdit etmişler!"

Yani "Ladin'in uydusu bile varmış!" sizin anlayacağınız.

Dün Mahir Kaynak'ı arayarak bu bilgiyi aktardım, gülerek "O zaman şunu söylemek lazım; Eğer Ladin'in uyduları varsa dünyanın birinci gücü; süper gücü ABD değil, Ladin'miş" diye gırgır geçti o da.

ABD merkezli enformasyon kaynakları bütün dünya kamuoyunu resmen aptal yerine koyuyor. Olayı akılcı yöntemlerle çözerek terörizmi gerçekten bitirmeyi isteyen bir devlet, böylesine aklı yoksunu enformasyon ve organizasyonlar ile mi Ladin'i bitirecek?

Kendi başkanlarına bile suikast düzenleyen bir istihbarat ağına sahip ABD'nin suçluyu çok uzaklarda aramasının bir çok Batı ülkesinde dahi anlamlı bir çekimserlik havası oluşmasına sebep olduğu açık.

ABD'nin ne işi var Afganistan'da? Dünyanın bu en karışık, en kanlı, en fakir bölgesinin "hangi bilgi, belge ve delillerle" imha etmeyi planlıyor?

"Edebi Adalet" operasyonu adaletin sağlamanın en temel parametrelerinden olan "delil, ispat" kavramlarının hangilerini kullanarak yapılıyor Afganistan'a?

Bu harekat bölgeyi daha içinden çıkılmaz bir hale sokmayacak mı?

Afganistan'da, dışardan birçok devleti desteklediği gruplar var. İran, Kerim Halili'in komutasındaki silahlı Afgan güçlerini destekliyor ve O'nun galip gelmesi için çaba harcıyor. Türkiye Raşit Dostum'u "gecikmeli olsa" destekliyor.

Beyaz Saray, eski Afganistan kralı Zahir Şah'ı başa getirme peşinde. Bunu için sürgündeki Afgan liderlerinden Gülbeddin Hikmetyar'ı devreye soktular ama Hikmetyar da Zahir Şah'a karşı.

Savaşın ayak sesleri duyulurken Çin ve Rusya'nın da Afganistan'daki gelişmelere kayıtsız kalmayacağı kesin. Bir müddet Amerika'nın operasyonlarını izleyip ardından "ileri gittiniz" diye diş göstermeleri ihtimal dahilinde. Pakistan'da Müşerref'in Amerika'ya üsleri açışını protesto eden İslamcı grupların ayaklanması konuşuluyor.

Yani Afganistan'ı tam bir bilinmezlik ve karanlık girdabına sürüklemek üzere. Amerika "terörün yuvasını vuracağım" diye yola çıkan Amerika terörün yuvasını gerçek anlamda belirleyememenin bedelini hem kendisi hem bölge ülkelerine acı ödeteceği benziyor.

Dünyaya pompaladıkları masal haberlere inanan kitleler bulabilirler belki ama, şimdi karşılarında bütün gerçekliğiyle bir "kanlı coğrafya, savaş ve Afganistan var".
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.