HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Medeniyetler çatışmaya başladı

19.09.2001 00:00:00
Tarihi saldırı sonrasında Müslüman kesimlere karşı başlatılan haksız ve anlamsız karalama politikaları, zaman zaman ABD ve Avrupa ülkelerinde şiddete dönüşürken , devlet yetkilileri halkların karşı karşıya gelmemesi için yoğun trafik başlatmış bulunuyorlar

İngiltere'nin Manchester kentinin banliyösü Bolton'da bir camide çıkan yangının "şüphe'' yarattığı ve ABD'deki saldırılar sonrası Müslümanlara yönelik şiddet olaylarıyla bağlantısı olabileceği bildirildi. Görgü tanıklarına çağrıda bulunan polis, yangında can kaybı olmadığını belirtirken, "küçük bir yangın olmasına karşın, caminin pencerelerinin patladığını, bunun da kendilerinde şüphe yarattığını'' belirtti. Müslüman toplumundan sakin olmalarını isteyen polis, soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

Bush İslam Merkezini ziyaret etti

ABD Başkanı George Bush, ABD'deki saldırıların ardından, tacizlere maruz kalan Müslüman Amerikalılar'a destek için, Washington'daki İslam Merkezi'ni ziyaret etti. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nin yanında bulunan İslam Merkezi'ne gelen Bush, "vergisini ödeyen, bu ülkenin vatandaşı Müslümanlar da Amerika'yı seviyor ve bu ülkeye değerli katkılarda bulunuyor. Müslümanlar'ı taciz edenler utanmalıdır" dedi. Bush, bu tür tacizlerde bulunanlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kaydetti.

Müslümanlar aynı duyguyu paylaşıyor

Cami olarak da kullanılan İslam Merkezi'nde konuşan Bush, Amerikanhalkının, geçen haftaki saldırılarla sarsıldığını, dünyadaki pek çok Müslüman'ın da bu duyguları paylaştığını söyledi.

Arap kökenlilere ateş açıldı

ABD'nin Los Angeles kentinde Cumartesi günü Mısır kökenli bir esnafın öldürülmesinin, ülkede geçen haftaki terörist saldırılar sonrası Arap kökenlilere yönelik saldırılarla ilişkili olabileceği belirtildi.Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri, San Gabriel bölgesinde 48 yaşındaki Adil Karas'ın gıda maddeleri satan dükkanına giren 3 kişinin, Mısır kökenli Amerikalının üzerine ateş açtıklarını belirttiler. FBI yetkilileri, bu cinayetin terörist saldırılardan sonra Müslümanlar ve Arap kökenlilere karşı giderek artan şiddet olaylarıyla bağlantısı olup olmadığının incelendiğini belirtirken, Hıristiyan Kıpti olan Karas'ın ailesi, saldırganların Müslüman olduğunu sanarak Mısır kökenli esnafı öldürdüğünü düşünüyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.