HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Medya savaşları

06.10.2001 00:00:00
Pazartesi günkü (11 Ekim 2001) Star ve Hürriyet gazetelerinin manşetleri yeni bir medya savaşının habercisi. Her iki gazete de birbirlerine en ağır bir şekilde saldırmış manşetlerinden.

Star, Aydın Doğan'ı "vergi kaçakçılığı" ile suçluyor, Hürriyet Uzanlar'ı "kara para" aklamakla.

Hürriyet gazetesinin suçlamasının özeti şöyle:

Rumeli Telekom Uzanlar'a aittir. Rumeli Telekom İşbankası Mecidiyeköy Şubesindeki hesabından 2 milyon 360 bin doların, Meksika uyruklu Antonio Luna Betancourt'un aynı şubedeki hesabına aktarılmasını talep eder.

Meksikalı Betancourt ise, bu paranın Rosenberg-Diamond adlı firmanın Citibank New York şubesindeki hesabına aktarılması talimatını verir.

Ancak İş Bankası, Rumeli Telekom'un bu talebini "kuşkulu" bulur. Zira hesap bir gün önce açılmış, sıfır bakiyelidir ve Telsim'de çalışan bir Meksikalıya aktarılmak istenen bir para söz konusudur. Parayı transfer etmez.

Ancak Uzanlar paranın doğrudan Betancourt'un New York'taki hesabına aktarılması talimatını verir. İş Bankası bu talebi yerine getirir. Bu defa New York Citibank parayı geri gönderir. Zira transferi şüpheli bulmuştur.

Sonucu söyleyelim: Bu para transfer olayına MASK (Mali Suçlar Araştırma Kurulu) el koyar, olayı kara para aklama açısından takibe alarak Şişli savcılığına suç duyurusunda bulunur.

Hürriyet'te bu gelişmeyi "Uzanlar kara paradan yargılanıyor" diye manşetten verir.

Tabi aynı gün Star da boş durmaz. Star gazetesi de Aydın Doğan'ı hem vergi kaçakçılığı ile hem de yurt dışında paravan şirket kurup vurgun vurmakla suçlar.

Star gazetesinin iddiaları da özetle şöyledir:

"Türkiye'deki gazetelerin çoğu kullanacakları kağıdı Rusya'dan satın alıyor. Bu kağıdın tonu yaklaşık 450-455 dolar. Ama Doğan'a ait Doğan Dış Ticaret, Hürriyet ve Milliyet'in baskısında kullanacakları kağıdı Virgin adalarındaki iki şirket üzerinden satın alır. Bu şirketler Shaweliff ve Sortal Trading Ltd.'dir. Üstelik kağıdın tonuna 655 dolar verilmektedir. Yani normal fiyattan 200 dolar daha fazla. Doğan'ın gazetelerinin yılda 300 bin ton kağıt kullandıkları düşünüldüğünde bir yılda dışarıya 60 milyon dolarlık para transfer edildiği göze çarpıyordu. 4 yıldan beri bu işin yapıldığı düşünüldüğünde, 240 milyon dolarlık bir transfer söz konusu. Ayrıca mürekkep, fotoğraf malzemesi gibi kalemler için de aynı yöntem uygulandığı düşünüldüğünde, rakam daha da tırmanıyor.

Star'a göre Aydın Doğan, Hürriyet ve Milliyet'in kârını düşük gösteriyor, hatta zarar etmelerini sağlıyor; böylece Borsa'da bu gazetelerin hisselerini alan yatırımcılar boşu boşuna kâr bekliyor.

Bu yolla da Aydın Doğan Maliye'den 100 milyon dolar vergi kaçırmış oluyor, Star'ın iddiaları da böyle.

Hürriyet'e göre Uzanlar dışarıya şüpheli yollarla para aktarıp, "kara para aklıyor", Star'a göre Aydın Doğan kurduğu paravan şirketle dışardan fahiş fiyatla kağıt alıp, o da para transfer ediyor.

Her iki suçlamada da dışarıya transfer edilen paralar var!

Biri ABD'ye gidiyor, diğeri Virgin Adaları'na.

Biri banka yoluyla, diğeri kağıt yoluyla.

Biz sadece iddiaları yansıttık. Bu iddiaların sadece biri de doğru olabilir, ikisi de doğru olabilir, ikisi de yalan olabilir.

Ama hiçbirinin hakkı kalmasın diye biz "her ikisini de doğru kabul ediyoruz!"

Bakalım kimin karası, daha kara!
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.