HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Mevlana Müzesi'nde çini sergisi

08.09.2001 00:00:00
Konya'da Selçuklu çini figürlerinin kullanıldığı eserlerden oluşan "Selçuklu Çini" sergisi açıldı.

Mevlana Müzesi'ndeki serginin açılışını yapan Vali Ahmet Kayhan, Selçuklu çinisinin önemli bir kültür mirası olduğunu belirterek, bu konuda yapılan çalışmaların devam etmesinin önemli olduğunu söyledi.

Konya'da yüzyıllardır ihmal edilen Selçuklu dönemine ait çini kültürünün tekrar ihya edilerek, Türkiye ve dünyada tanıtılmasının amaçlandığını ifade eden Kayhan, kurulan Selçuklu Çini Koruma Yaşatma ve Geliştirme Derneği'nin de önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti.

Dernek Başkanı Nihat Çağdaş ise Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'ndeki öğretim üyeleri ile ortak çalışmalar yaparak, orjinaline uygun Selçuklu çini motiflerini çıkardıklarını ve hediyelik eşyaların üzerinde yaşatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Dernek bünyesinde açılan, uzman öğreticilerin görev aldığı çini kursları ile Selçuklu çinisinin yayılmasına çalıştıklarını bildiren Çağdaş, çalışmaları artırarak Konya dışında da ürünlerini sergilemek istediklerini ifade etti. Çini meraklıları, Mevlana Müzesi'ndeki sergiyi, 15 Eylül'e kadar gezebilecekler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.