HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Microsoft RealNetworks'e 761 milyon dolar ödeyecek

12.10.2005 00:00:00


Yazılım devi Microsoft firması, 2003'te açılan bir tekel davasında, RealNetworks şirketine 761 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

İki şirketin ortak açıklamasında, 2003 yılında RealNetworks'ün açtığı davada dostane çözüme gidildiği ve tekel davasının sonuçlanması için varılan anlaşma çerçevesinde Microsoft'un RealNetworks'e 761 milyon dolar ödeyeceği belirtildi.

İki şirketin internet kullanıcılarına müzik ve video oyunları konusunda daha iyi hizmet edebilmek için işbirliği yapacağı kaydedilenaçıklamada, Microsoft'un müzik yayınında RealNetworks'den faydalanacağı, RealNetworks'ün oyunlarının da Microsoft'un oyun konsolu XBox sayesinde oynanabileceği belirtildi.

RealNetworks Başkanı Rob Glaser da yaptığı açıklamada, "Bugün Microsoft ile bir dönemi kapattık ve ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık" diye konuştu.

Bilgisayarlarda müzik dinlemek ve film seyretmek için kullanılan Real Player adlı programın üreticisi RealNetworks şirketi, 2003'te, kendi yazılımlarını haksız yere bilgisayar kullanıcılarına empoze ettiği iddiasıyla Microsoft firması aleyhinde tekel karşıtı dava açmıştı.

RealNetworks, Microsoft'un tekelci tutumu yüzünden büyük çapta gelir kaybına uğradığını iddia ederek, Microsoft'tan 1 milyar dolar tazminat istemişti. RealNetWorks, Microsoft'un, kullanıcılar istese deistemese de onları kendi ürünü olan Windows Media Player'i kullanmaya zorladığını ileri sürmüştü.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.