HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 HAZİRAN 2021, SALI

Mitingler üzerine bir tahlil

15.06.2001 00:00:00
"Ermeni soykırım iddialarını red ve ulusal bağımsızlık mitingleri" ülkenin üç ayrı merkezinde yapılarak, kamuoyunda fevkalade etkiler bırakmıştır.

Bu mitingleri kim yapıyor? Niçin yapıyor? Katılımcılar kimler?

Evet olay çok açık. Bu mitingleri Türk halkı yapmaktadır. Sadece Türk bayrağı kullanarak amacını ortaya koymuştur.

Bu mitingler, emperyalistlere karşı milli bir duruştur. Milli bir fotoğraftır.

Hukukla, ekonomi ile, kültürle, siyasi manevralarla kabul ettirilmek istenen kanunlara karşı bir milli reflekstir.

Milletin birliğinin ilanı, ülkenin bölünemeyeceğinin vurgusu vardır. "Bu vatan bizimdir, bizim kalacak" sloganı en açık bir mesaj içermektedir.

Egemenliğin devir edilemeyeceği, kimsenin veya bir kurumun kısmen veya tamamen bunu yapamayacağı açıkça ilan edilmiştir.

Bayrak sallayan herkes, çocuklar dahi "Ya istiklal ya ölüm" tezinde bütünleşmişlerdir. Karakteri istiklal olan bir milletin yapay krizlerle, çeşitli ayak oyunları ile teslim alınamayacağının altı çizilmiştir.

Bütün bu açık duruma rağmen mitingi anlayamamak bir nasipsizlik olsa gerek. Katılanlar tahlil edilirse görülecektir ki, ülkenin dört bir yanından kopup gelen, çok farklı bakış sahibi insanlar bu bayrak deryasında tek yürek olmuştur.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamıza gelince, O da bu milletin evladı olarak mitinge iradesini, fikrini, duygusunu, gözyaşını katmış, millet önünde en güzel bir tarzda beyan ve açıklamalarda bulunmuştur. Zira bedhahlara karşı tavır almak, halkı uyarmak herkesin işidir. İşte O da bu görevi ifa etmiştir.

Gazete yazıları, televizyon konuşmaları ile halkı sürekli aydınlatan Hocamız, miting konuşmaları ile bu görevine devam etmiştir.

Mitingin coşkusu, manası, katılımı ve büyük oluşunda Hocamızın çok büyük bir etkisi söz konusudur. Zira marifet iltifata tabidir.

Her insanın kavuşamayacağı farklı bir kimliği vardır. Açık bir ifade ile O, Allah'ın milletimize ve insanlığa bir lütfudur.

Bu mitingler, milli çözümlerin milli unsurlarla olabileceğinin ilanı olmuştur. Birinci dünya savaşı sonunda bazıları İngiliz muhipleri cemiyetini oluşturarak İngiliz himayesine girmeyi teklif etmişler, bazıları da Amerikan mandasını teklif etmişlerdi. Bugünkü AB de adeta bu tekliflerden biri gibidir.

Türk halkı ekmeksiz olmuş, parasız kalmış, yersiz, evsiz, barksız olmuş, fakat esir ve bağımlı olmamıştır. İşte bu mitinglerin temel vurgularından biri de bu.

Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kansa, milletleri millet yapan göğsündeki imandır. Taşıdığı yüce ideallerdir. Dün Yemen'de, Trablusgarp'ta, Balkanlar'da, Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Dumlupınar'da... can veren dedelerimiz bir inanç, bir ideal için ölmüşlerdi.

"Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı" çağrısında bütünleşen Türk halkı her zaman en değerli varlıklarını, vatan için, bayrak için, inanç ve idealleri için vermeye hazırdır.

Bu mitingler, dünya kamuoyuna bir mesajdır, bir uyarıdır. Millet tehlikeyi önceden sezer ve tepkisini koyar. İşte bu anlayışın bir ürünü mitingler.

Allah bu milleti korusun, tehlike ve zulümden esirgesin!
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.