HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Neo-Coni'ler oyun peşinde

17.10.2003 00:00:00
Türk askerinin Irak'a gönderilmesiyle ilgili kararın ardından Türkiye ile ABD arasında başlaması beklenen müzakere sürecine ilişkin belirsizlik devam ediyor.

Ankara muhatap bekliyor

Diplomatik kaynaklar, sürece ilişkin Ankara'nın hazır olduğunu hatırlatırken, Washington'un, Türk askerinin Irak'a gitmesinin iyi mi kötü mü olacağı ya da Türk askeri istemekle iyi mi kötü mü yaptık şeklinde bir hesaba giriştiğini, ancak henüz kendi içinde bir karara varamadığını ifade ettiler. Türk askerinin istikrar götürmek için bölgeye gitmek istediğinin bilindiğine işaret eden kaynaklar, Washington'un Türk askerinin gitmesi durumunda "istikrarsız bir ortam ortaya çıkabilir mi" sorusuna cevap aradığını kaydettiler.

Kafaları karıştı

Kaynaklar, Washington'un, yabancı askeri güçlerin Irak'a gitmemesi yönünde hem Irak'tan hem bölge ülkelerinden yapılan açıklamaları da değerlendirmeye aldığını, bunlarla birlikte Ankara'da tezkere sürecinin hızlı olması ve Irak'ın yeniden yapılandırılmasına ilişkin ABD'de gidilen görev değişikliklerinin de karar alma sürecini etkilediğini belirttiler. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a asker katkısında bulunma isteğini ifade ettiğini belirtmiş ve bununla bağlantılı "bazı zorlukları" aşma üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

ABD, PKK'dan da

vazgeçemiyor

Bu arada, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal arasında Salı günü yapılan görüşmede, Washington'un Ankara'ya PKK/KADEK konusunda yeni bir öneri getirmediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Edelman görüşmede, terör örgütünün bölgeden temizlenmesinden çok silahsızlandırılmasına yönelik bir öneride bulunmadı. Kaynaklar, iki ülke arasında Irak'ın kuzeyinden terör örgütünün bertaraf edilmesine yönelik başlatılan sürecin devam ettiğini, ancak henüz somut bir adımın atılmadığını kaydettiler.

Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.