HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 AĞUSTOS 2022, SALI

Oğul veren arılar çam ağacını sardı

06 10:36:00.07.2022
Ardahan'da oğul veren binlerce arı, merkeze bağlı Taşlıdere köyünde çam ağacına konarak yuvalandı
Ardahan’da oğul veren binlerce arı, merkeze bağlı Taşlıdere köyünde çam ağacına konarak yuvalandı.
 
Ardahan merkeze bağlı Taşlıdere köyünde Kadir Özer’e ait arılı kovanların bulunduğu bahçede çam ağacına yuvalanan oğul veren arılar kısa süreli hareketliliğe neden oldu. Kraliçe arıyı takip eden oğul arılar, çam ağacına yuvalandı. Arıcı Kadir Özer, kovanlarından kaçan arılara müdahale etti. Çam ağacına yuvalanan bal arıları ağaç dalları üzerine kümelenerek üzüm salkımı oluşturdu.
 
Ardahan'da geleneksel yöntemlerle üretilen başta bal ve arı ürünleri olmak üzere, organik ürünleri tüketiciyle buluşturmak adına kurulan Kafkaseli Gıda’nın sahibi Özer, çam ağacı üzerinde üzüm salkımı oluşturulan arıları kovanın içerisine silkeledi. Arıları kovana alan Özer, ’’Ana arının kokusu çam ağacına yayılınca oğullar çam ağacına oğul verdi.
 
Ağaçta yuvalanan oğul arıları doğrudan kovana aldık. Kovanda oğul arıları beslemek için 4 tane mum veriyoruz. Ondan sonra şerbet vererek beslenmesine başlıyoruz. Bu işlem sonbahara kadar böyle devam ediyor. Güçlü bir kovan olarak hazırladığımız arılı kovanlar gelecek yıllarda bal verme işlemine başlayacaktır” dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.