HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Onbeş dakikada sattılar

03.07.2001 00:00:00
Türkiye Cumhuriyeti topraklarının yabancılara satılmasını sağlayan kanun meclisten 15 dakikada çıktı!

Yanlış duymadınız sadece 15 dakika içine hazine arazilerinin Hans'lara, Coni'lere, Mişon'lar satılmasına izin veren yasayı çıkardılar "değerli milletvekillerimiz".

Hiç bir itiraz, tepki, eleştiri olmadı. Muhalefet zaten Mecliste yoktu. Koalisyonun çok muhterem "milliyetçi liberal-sosyal demokrat" vekilleri Türkiye'nin ekonomik krizden çıkması için "topraklarımızın" satılmasına onay verdiler.

Böylece Manavgat suyunu 50 yıllığına satın almak için Dışişleri Bakanlarını Türkiye'ye gönderen İsrail bayram ediyor. Zira, Manavgat suyunun 1 kilometre etrafını da satın alarak İsrail'e akacak olan suyun güvenlik şeridini oluşturmak isteyen Yahudiler bunu başardılar:

Parayı basacaklar, suyu da toprağı da alacaklar.

TBMM'ye bir hal oldu. Türk milletinin yararını kanun çıkarması gereken Meclisimiz Türk milletini unutur oldu. Türk çitfçilerinin şekerpancarı ve tütün gibi ürünlerini değil, Amerikan çiftçilerinin tarım ürünlerinin ekonomik çıkarını düşünen kanunlar çıktı Meclisimizden ardarda.

İsrail toprak alsın, su alsın diye kanunlar çıkarıyor ardarda.

Parmaklar kalkıyor, iniyor; Türkiye kaybediyor.

Hazine'ye ait taşınmazların satışına ait yasa, sadece Türk topraklarının yabancılara satışının değil "kanla sulanmış bir manevi sembol" birikiminin de dolar karşılığı satılığa çıkarıldığını gösteriyor.

Abdulhamit Han, Filistin topraklarını kendilerine satılmasını isteyen Yahudilere verdiği cevabı, bugün bu yasaya el kaldıran vekiller hatırlıyorlar mı acaba: "Bu topraklar kanla alınmıştır. Ancak kanla alabilirsiniz."

Devir de değişti, ilkeler ve vatan hassasiyeti de değişti ne yazık ki kanla sulanan topraklar, dolarla satılır hale geldi. Hem de "milliyetçi-mukaddasatçı" parmakların onayı ile.

Bugüne kadar GAP bölgesinde ve Nevşehir'de büyük arazi parçalarının "gizli satış" yoluyla yabancılara devredildiği biliniyor. Bu toprakların yeni sahipleri büyük ölçüde İsrailliler. Son kanun bu gizli satışlara da resmiyet kazandırmış olacak.

Türkiye'nin içine düştüğü ekonomik ve sosyal felaketin içinden çıkmak için sözümona uygulamaya konulan paketler, çıkarılan kanunlar aklı başında her insanı çıldırtacak kadar saçma bir muhteva ile dolu. Borçlandıkça borçlanan, bir kaç milyar dolar alabilmek uğruna Türk Mileti'nin geleceğini ipotek altına sokarak kanunları çıkarmaktan çekinmeyen bir yönetim anlayışının geldiği son noktadır bu "toprak satma" olayı.

Bu yasaya evet diyen vekillerin dedelerinin kanları, hala o satışa çıkacak olan, Yahudilerin, Amerikalıların demet demet dolarlar vererek alacakları topraklarda duruyor. Hala o mübarek kanların uhvevi kokuları, dalga dalga bütün yurt sathında geziniyor.

Bu ülkeyi batma noktasına getirip de, kurtuluş için çareyi "dedelerinin kanları ile sulanmış o toprakları yabancılara satmakta bulanların" hiç mi yürekleri sızlamıyor? Hiç mi vicdanları onları rahatsız etmiyor?

Onbeşbin yıllık bir tarihi mirastan gelen Türk'ün onurlu geçmişindeki "kanla alınan topraklar kanla verilir" şeklinde damarlarımıza işlenmiş vatana sahiplenme duygusunun, "on beş dakika" içinde aceleyle çıkarılmış bir kanunla çöplüğe atılması hangi "milliyetçilikle" bağdaşıyor.

Töremizde, tarihimizde, mazimizde Türk topraklarını yabancılara satmak gibi bir utanç hadisesi var mı?

Tarihte toprağını satan tek millet olarak Ruslar gösteriliyor.

Ruslar 1867 yılında yüklü bir miktara Alaska'yı Amerika'ya sattılar. Bu satışta kaybedenler de onlar oldu: Çünkü sonraki yıllarda yapılan araştırmalarda Alaska'da zengin doğalgaz, petrol kaynakları ile altın rezervleri bulundu.

Bizi Ruslarla aynı kefeye koyacak böyle bir yasaya evet diyenler "titreyip ne zaman kendilerine gelecek?"
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.