HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Özgürlük berkemal

22.01.2019 00:00:00
Vatandaşa mikrofon uzatılıyor ve soruluyor: "Belediye hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?

Vatandaş panik içinde cevap veriyor: "Bana bir şey soramayın kardeşim, başımı belaya mı sokacaksınız, her şey çok güzel, çok güzel!"

"Belediyenin çöp hizmeti, su hizmeti, imar hizmeti v.s güzel mi değil mi, bir sorun var mı yok mu" diye konuşmaktan dahi korkan, evinin önünden, sokağından alınmayan çöpler hakkında dahi görüş bildirmekten korkan bir vatandaş, bir seçmen profili var karşımızda.

Korkan vatandaş!

Korkan!

Korkutulan!

Bırakın Suriye politikasından, bırakın hukuk sistemindeki aksaklıklardan, bırakın ekonomik darboğazdan, 15 Temmuz darbesinden, şundan bundan konuşmayı, vatandaş yaşadığı şehrin belediye hizmetleri konusunda dahi görüş bildirmekten korkuyor.

Korkuyor.

Korku!

Çöp konusunda, parklar bahçeler konusunda, imar konusunda, trafik sıkışıklığı konusunda, yeşil alanlar konusunda gördüğü aksaklıkları anlatmaktan korkuyor vatandaş.

"Her şey çok güzel kardeşim, bana bir şey sormayın, başımızı belaya mı sokacaksınız?"

İktidar olsun, muhalefet olsun, Cumhur'cular olsun, Millet'çiler olsun, medya mensupları olsun, üniversite hocaları olsun hepimiz başımızı önümüze koyup düşünmeliyiz.

Bu toplumun evlatları neden en basit bir mesele hakkında dahi görüş beyan etmekten korkar hale geldi?

Türkiye'de medya özgür diyoruz, üniversiteler özgür diyoruz, seçim güvenliği konusunda dünyaya örnek bir ülkeyiz diyoruz da neden "sokakta sonuç farklı?"

Aslında bütün medya mensupları korku içindeki bu vatandaşa tekrar mikrofon uzatıp, siyasetçiler, emniyet mensupları "başına bir şey gelmeyeceğinin garantisini" verip, onun bu korkusu hakkında samimi gerekçelerini sorması lazım.

Sahi bu ülke, bu vatandaş, bu medya nasıl bu hale geldi?

"İstanbul'un trafiği çok kötü" demekten dahi neden korkar vatandaşımız?

Bu vatandaş, Suriye politikasında 8 yıldan beri yapılan yanlışlar hakkında, milyonlarca mültecinin Türkiye'nin her tarafında dağılarak demografiyi ve ekonomiyi olumsuz etkilemesi hakkında birkaç söz söylemeyi düşünse bile söyleyebilir mi?

Mutfağı yangın yerine çeviren zamları, gıda fiyatlarındaki fahiş artışları, çarşı pazardan boynu bükük eve gelmesini konuşabilir mi?

Hani kalbinin bir köşesinden "Yahu niye bütün komşularımızla kavgalıyız, ne gerek vardı?" geçse bile bunu dışarı vurabilir mi?

Hayır, hayır, hayır!

Bence 31 Mart seçimlerinin de, bundan sonraki seçimlerin de, Türkiye'nin geleceğinin şekillenmesinin de şifresi burada: Vatandaş konuşmaktan korkmamalı, medya haber yapmaktan, köşe yazarı yazmaktan, akademisyen görüş açıklamaktan korkmamalı.

Sokaktaki vatandaş aslında üniversite hocasının da aynası.

İkisinin de aynı korkuları var.

Korkan, korkutulan bir ülkenin geleceği olamaz.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.