HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Poşet’teki siyaset!

05.01.2019 00:00:00
Türkiye'de yeni ve ilginç bir uygulama başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlattığı uygulamaya göre marketlerde poşetler ücretli oldu. Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada şöyle deniliyordu:
"Kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerinin hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle ücretlendirlmeye başlanacaktır."
Bakanlık, çevreyi, çevre kirliliğini, poşetlerin geri dönüşümünün zorluğunu ve tabi halkımızın sağlığını düşünerek, poşet başına 25 kuruş ücret uygulaması başlattı.
Daha az poşet kullanılsın, çevre daha az kirlensin, daha az çöp olsun, halkın sağlığı daha az etkilensin.
Bir petrol türevi olan polietilenden üretilen naylon poşetlerin değişik formlarda kullanılan ürünlerinin kanserojen madde içerdiğine dair de ciddi araştırmalar var.
Keşke sadece poşet değili naylon türevleri olan çatal-kaşıklar, bardaklar, damacanalar, biberon kutuları v.s de yasaklansa.
Çevreyi ve çevre kirliliğini bu kadar çok düşünen hükümet, poşet sınırlaması getirip, bunu bütün Türkiye'ye gönül rahatlığıyla duyururken bunun tam tersi bir şey daha oldu.
Anlatalım:
Sağlık Bakanlığı 2011-2016 yılları arasında Antalya, Ergene ve Dilovası'nda bir araştırma yaptı. Araştırma Ergene Nehri Havzası'nı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsıyordu ve sonuçlar dehşet vericiydi.
 Bu illerde yer alan sanayi tesisleri açığa çıkardıkları atık suları herhangi bir kimyasal arıtma yapmadan nehre boşaltıyorlardı. Nehir aşırı yağışlar sonucu taştığında bütün Ergene Ovası zehirli kimyasal maddelerle kirleniyordu. Bu zehirli maddeler yeraltı sularına ve yetiştirilen gıda ürünlerine de bulaşıyor, Marmara Denizi'ne dökülen akarsu denizdeki kabuklu canlılardan balıklara bütün yaşam formlarına zehirli kimyasal maddelerin bulaşmasına neden oluyordu.
Bakanlığın halktan gizlediği çalışmada insan sağlığını tehdit eden pestisitin taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerini çok aştığı ortaya çıktı. Sularda ise yine kanserojen etkisi bilinen hidrokarbon kalıntıları tespit edildi.
Bülent Şık, isimli gazeteci de bu araştırma sonuçlarını yayınladı diye gizli kalması gereken bilgileri açığa çıkardığı gerekçesiyle 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Bir taraftan çevre kirliliğini ve buna bağlı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için bangır bangır haberler yaparak poşet kısıtlaması yapılırken, diğer taraftan bir başka gazeteci, Ergene Nehri Havzası'ndaki sanayi tesislerinin yarattığı kimyasal zehirliliğin yol açtığı kanserojen etkiyi açıkladı diye neden hapisle tazyiki istenir?
Kocaeli'nde, Tekirdağ'da, Edirne'de, Kırklareli'nde, Antalya'da dere yataklarına dökülen zehirleri, sebzelere, kimyasal atıklarla kanserojen maddeler bulaşmasını, kanser vakalarındaki artışı vatandaşa duyurmanın neresinde bir sakınca var?
Bundan daha büyük ve daha vahim bir çevre kirliliği olur mu?
Poşet konusunda vatandaşı ve çevreyi bu kadar düşünüyorsunuz da, Ergene Vadisi'ndeki bu dehşet verici çevre faleketini neden gizliyorsunuz?
Bu üke geçmişte Çernobil felaketinin Karadeniz'de meydana getirdiği kanser vahametini gizlemek için radyosyonlu çayları "bu çaylar tertemiz, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz" diyen bakanları da gördü.
Ama sonuçta Karadeniz, adım başı kanserden ölen insanların mezarlarıyla doldu.
Lütfen siyaseti poşetin dışına çıkarın ve gerçekleri görün.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.