HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Sanal ortamda müzayede

08.09.2001 00:00:00
Türkiye'de, kültürel değeri ve antika özelliği bulunan, ilginç ve eski, hatta ilk baskısı yapılan, yazarlarınca bir başkasına imzalanan kitaplar, bulundukları yerlerden, tozlu raflardan "sanal ortam" sayesinde gün yüzüne çıkmaya ve hak ettikleri değere kavuşmaya başladı.

İnternet'in özelliğinden yararlanmak isteyen kitapevleri, "müzayede katoloğu"nu, açtıkları sitelerde yayınlayarak ve hatta yeni baskılarından daha düşük fiyatlardan milyarlara ulaşan rakamlara kadar değerler verdikleri kitapları sanal ortamda satışa kadar tüm olanakları kullanıyorlar. Müzayedede, Atatürk'ün 1927 tarihli Nutuk'undan, ünlü yazarların zamanın başbakanlarına imzaladıkları kitaplara, almanaklardan haritalara birçok ürün meraklılara sunuluyor.

Sanat Kitabevi sahibi Ahmet Yüksel, sahaflar arasında, İnternet'teki "www.sanatkitabevi.com.tr" sitesiyle ilk kitap müzayedesini kendilerinin gerçekleştirdiğini belirterek, günümüzde tüm alanlarda çağdaş olanaklardan yararlanmanın zorunlu ve gerekli olduğunu söyledi.

BİR KÜLTÜR HİZMETİ

Yılda iki kez müzayede düzenlediklerini ve yeterli eserin toplanması durumunda Ekim veya Kasım ayında 9'uncusunu gerçekleştireceklerini belirten Yüksel, şöyle konuştu:

"Bu bir kültür hizmeti. Diğer müzayedelerde olduğu gibi fazla birkar marjı yok. Ancak ilgi çok iyi. Bu nedenle de her yıl kendimizi geliştiriyoruz. Bildiğim; İstanbul'da bulunan iki kitapevi de İnternetkatılımlı kitap müzayedesi yapıyor.

YURTDIŞINDAN BÜYÜK İLGİ

İnternet üzerinden katılım daha çok yurtdışından oluyor. Daha çok üniversitelerle, konuyla ilgilenen kurumlar veya araştırmacılar katılıyorlar. Yurtiçinde ise özellikle ekonomik kriz nedeniyle bir durgunluk yaşandı. Ancak, bunu aşacağımızı sanıyorum.

İnternet üzerinden katılımda bulunanlar form dolduruyorlar ve katologda belirtiğimiz fiyatın üzerinde bir rakam bildiriyorlar. Buna göre de satışlar sonrasında kendisinde kalırsa, ödemeyi yapıyor ve eserin sahibi oluyor."

ESERLER NASIL TOPLANIYOR VE DE?ERLENDİRİLİYOR?

Eserleri koleksiyonculardan, esnaftan, elinden çıkarmak isteyenlerden, yurtdışından ve oluşturdukları stoklardan temin ettiklerini, değerini ve fiyatını belirlerken uzmanlardan ve eserle ilgili bilgisi bulunan sahaflardan görüş aldıklarını kaydeden Ahmet Yüksel, "İnternet üzerinden yaptığımız duyuru üzerine eski kitapların değeri anlaşıldı. İlginç eserler bulundukları yerlerden, tozlu raflardan gün yüzüne çıktı. Nadir kitaplar, belgeler, fotoğraflar çöplüğe atılmaktan kurtarıldı" diye konuştu.

İnternet ve telefonla katılımların daha da artması için arayışlarının sürdüğünü ifade eden Yüksel, Ankara Palas'ta yapılan müzayedenin her birinde ortalama 300 eserin, en az belirlenen, en fazla da 4 katı fiyatla satıldığını bildirdi.

BAZI ESERLER VE FİYATLARI

Atatürk'ün 1. lüks baskı "Nutuk" eseri: 1927 yılında, milletvekilleri ve üst düzey devlet adamlarına verilmek üzere sadece bin adet çoğaltılmış ve bez ciltli. Fiyatı: 80 milyon lira.

Atatürk'ün Tarsus Çiftliği'ne ait iki krokisi: 17 Teşrini evvel 1341 tarihli. Fiyatı: 80 milyon lira. (Atatürk, İçel'in Tarsus ilçesinde bulunan bu çiftliği modern tarım, hayvancılık ve ziraatı Çukurovalılar'a öğretmek amacıyla kurmuştu.)

Falih Rıfkı Atay'ın Roman'ı: 1932 baskısı. Başbakan Şükrü Kaya'ya imzalı. Fiyatı: 40 milyon lira.

Ünlü şairler İlhan Berk ve Salah Birsel'in imzalı kitapları: Fiyatı: 9 milyon lira.

Osmanlı İklimi Haritası: 1836 Paris baskılı harita. İmparatorluğunen geniş topraklara sahip olduğu döneme ait idari ve siyasi haritası. Harita, ulaşımın temelini oluşturan yolları göstermesi bakımından da değer kazanıyor. Fiyatı: 740 milyon lira.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.