HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Şifreyi doğru çözmek

08.09.2001 00:00:00
Perşembe günkü yazımızda, Garih cinayetinde başından beri bir gariplik olduğuna dikkat çekmiş, "Alaton, 'dul kadın hikayesini' neden firari er yakalandıktan sonra ortaya attı?" diye sormuştuk.

Dul kadının oğlu bir sembol mü, Garih'in masonluğundan bahsettikten sonra "dul kadın" imgesini ortaya atarak Alaton ne mesaj verdi? Kime verdi? diye sormuş ve Garih'in uluslararası silah tüccarı ile buluşmasına dikkat çekmiştik. Bu soruların cevabını geniş bir biçimde verebilmek için makalenin devamını bugüne saklamıştım.

Yazılarımızı iyi takip eden birileri elini çabuk tuttu ve kendince bu soruları cevaplandırmaya kalktı.

Milliyet gazetesi bu sorularımızla uyanmış olmalı ki hemen süreci kontrol edebilmek için cevaplandırmaya çalıştı. Ancak her zaman yaptığı gibi "irtica sosu" eklemeyi unutmadı.

Gelelim şimdi "dul kadının oğlu" efsanesine.

Garih'in üst düzey Mason olduğunu söyleyen Alaton'un, Garih "dul kadının oğluna" yardım etmek istiyordu dediği dul kadın bir gerçek kişi mi yoksa bir sembol müydü?

"İkimiz de iyi Yahudiyiz" diyen Alaton'un sözlerinden yola çıkarak önce bir Tevrat'a göz atalım: "Ve kral Salamon gönderip Sûr'dan Hiram'ı getirtti. (Hiram), Naftoli sıptından dul bir kadının oğlu idi. Hiram bütün tunç işleri işlemekte hünerle dolu idi."

"Ritüellerimizde Tevrat'tan sayısız alıntılar mevcuttur diyen Masonlara göre, DUL KADININ ÇOCUKLARI DEYİMİ MASONLARI İFADE EDER. Çünkü Masonluğun ilk üstadı dul bir kadının oğludur. (Çırak, Kalfa, Usta, sy. 106).

Bakın Büyük Şark Locası bir kararında ne diyor: "İçtimai sahadaki çalışmalarımızı yoğunlaştırmak mecburiyetindeyiz.

Sigorta sandığımız daha kuvvetlendirilmeli. DUL KADININ EVLATLARININ ÇOCUKLARININ gözyaşları daha müşfik bir surette silinmelidir" (Büyük Şark, No:17, XII 1934).

Anlaşılan "Garih öldürüldüğü gün, "dul bir kadının çocuklarına yardım için yanında 10 bin dolar bulunduğu" iddiasını 10 gün sonra söyleyen Alaton, aslında bizlere, kitlelere yalan söylüyordu.

Bu ifadeleri bir gerçeği değil, "Garih Mason"du ifadesi ile birleştirince bir "şifreyi" ifade ediyordu.

Başından beri olayın adi bir vak'a olduğuna kamuoyunu ve polisi ikna etmeye çalışan Alaton, Yener Yermez yakalandığı gün bu önemli açıklamaları kime yaptı.

İlk gün, "bilgisizlik, kör cehalet" diyen Alaton, 10 gün sonra hadiseye Tevrat'tan, Masonik ritüellerden ilham alarak bakıyordu, neden?

Çünkü Masonlar tehlike anında, sıkıştıkça sıkça "dul kadının çocuğuna yardım edin" sözlerini kullanıyor.

Masonlar, yukarıdaki Tevrat ve Mason dergilerindeki ifadelerde geçen kutsal mabetlerinin baş ustası Hiram'ı en büyük birader ve kardeş görüp kendilerini onun dul annesine sığınmış kişiler olarak hissederler.

Yoksa "tehlike anında dul kadının çocuklarına yardım edin" diyen Alaton da Mason mu? Tehlikede olan ne? Kendisinin de hedef seçileceği masum ve anlaşılır korku mu yoksa, "polis bana da bir sürü soru sordu. Ama konuşmak istemiyorum" derken açığa vurduğu panik korkusu mu?

Alaton, dul kadının çocuklarından "davanın seyrinde mi" yardım istiyor?

İlk gün adi bir cinayet diyen Alaton niye panikledi acaba?

Bence bunun nedeni de Mason rit ve şifrelerinde aranmalı. Tevrat kaynaklı Hiram efsanesinde işaretler, isimler, semboller Masonlukta çok önemlidir.

Öyleyse bir deneme yapalım.

"Yahudi olan Hiram usta dul bir kadının oğludur. Çalıştırdığı işçileri çırak, kalfa ve usta olarak üçe ayırmış ve onlara bilgisinden öğretmiştir. Üç kalfa, ustalık sırlarını vermeyince Hiram'ı öldürürler. Cesedini dağa gömüp mezarın üzerine akasya dallarını dikerler."

Acaba Garih, dul kadının oğullarından ve dolayısıyla Alaton'dan sadece 15 günde bir şeyhin mezarlığına gittiği sırrını mı esirgedi?

Garih usta, hangi çırağı kızdırdı?

Mezarına akasya dallarını kim dikecek?

Kopyacı Tuncay şu sorunun da cevabını bulsun bakalım: "Karındeşen Jack" kimdir ve Garih cinayeti ile ne gibi bir ilgisi vardır?
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.