HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Sinemada yaz rehaveti

23.06.2001 00:00:00
Havalar ısındı, kapalı mekanlar artık insanlara cezbedici gelmiyor. Bundan en çok sinema salonları etkileniyor. İzleyici sayısında ciddi bir düşüş görülüyor. Hatta bazı sinema salonları yaz tatili dolayısıyla perdelerini kapatıyorlar.

Fakat buna rağmen film şirketleri bazı atraksiyonlarla izleyiciyi salonlara çekmeyi amaçlıyorlar. Bunun için sayıları az da olsa bazı filmlerin vizyona girmesi ve de geçtiğimiz sezonun en iyilerinin seyirciyle tekrar buluşması düşünülen pansuman tedbirler arasında.

VİZYONDA NELER VAR?

Beyazperdenin yeni animasyon harikası "Shrek", sinemaseverlerle beraberliğini sürdürüyor.

Yönetmenliğini Andrew Adamson'ın üstlendiği filmin orijinal seslendirmesini Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz gibi ünlülerden oluşan bir kadro yaptı. Filmin Türkçe dublajında Mehmet Ali Erbil ile Okan Bayülgen görev alıyor. Filmin konusu şöyle: Çirkin görünümlü, yeşil bir canavar olan Shrek, son derece mutlu bir yaşam sürer. Çamur banyosu yapmaktan ve kendi bataklığında yaşamaktan son derece mutlu olmasına karşın, çevresindekiler, hatta öz anne ve babası bile onun görüntüsüne, pis kokusuna dayanamaz. Ancak Shrek'in kendine güveni tamdır ve bütün bu olumsuzluklar onun moralini bozmaz.

Günlerden bir gün güzel prenses Fiona, bir ejderha tarafından kaçırılır. Duloc ülkesinin iktidar hırsıyla yanıp tutuşan yöneticisi Lord Farquad, prensesi kurtarmak için Shrek'ten yardım ister. Lord, ideal eş olarak prenses Fiona'yı seçmiştir ve onu ejderhaya bırakmaya hiç niyeti yoktur. Shrek, sadık dostu, romantik, şarkı söyleyip dans eden eşeği Donkey ile yollara düşer.

SEAGAL HER ZAMANKİ GİBİ

Ünlü aktör Steven Seagal'ın filmi "Kurşun-Exit Wounds" seyredilebilecek.

Andrzej Bartkowiak'ın yönettiği filmde, Seagal'ın rol arkadaşları DMX, Isaiah Washington, Anthony Anderson, Michael Jai White ve Bill Duke. Filmin konusu şöyle: Detroit'in en zorlu bölgelerinden birinde, kimsenin nasıl olduğunu anlayamadığı bir şekilde 50 kilo eroin kaybolur. Kimse konuşmadığı takdirde kayıp eroin, belki de üniformalı birisini zengin edecektir.

Hizmet etmek için yasanın sınırlarını fazlaca zorlayan şehir dedektifi Orin Boyd, cezalı olarak şehrin en kötü yeri olan merkezde göreve getirilir. Ancak, kısa zamanda ortada dönen dolapları anlar.

Gerçekleri ortaya çıkarmak için çevresinde güvenebileceği bir meslektaşını bulamayan Orin, uyuşturucu ticaretinden zengin olmaya çalışan Latrell Walker ile işbirliği yapmak zorunda kalır. Otoriteyle arası hiç iyi olmayan, sert, kaba ancak dürüst bir polis ile yasa dışıişler peşinde koşan ukala, gevşek bir siyahın zoraki işbirliği başlar.

YENİDEN VİZYON BULANLAR

Sinema yazarlarının seçtiği "Yılın En İyi 10 Filmi" yeniden gösterimde. Gösterim kapsamında "Kapışma", "Sarhoş Atlar Zamanı", "Nerdesin Be Birader", "Kaplan ve Ejderha", "Trafik", "Karanlıkta Dans", "Bilinmeyen Kod", "Sırlar Oteli", "John Malkovich Olmak" ve "Billy Elliot" adlı filmler seyirciyle buluşuyor.

VİZYONA YENİ GİRENLER

Haftanın iddialı filmlerinden biri senaryo ve yönetimini Jonathan Mostow'un üstlendiği U-571. 2. Dünya savaşı sırasında Alman denizaltısından Nazi kodlarını çalmaya çalışan bir grup adamın heyecanlı öyküsünün anlatıldığı filmde başrolleri Harvey Keitel, Jon Bon Jovi paylaşıyor.

1942 yılında Hitler'in U-botlar'ı savaşı Amerika'ya taşımıştır. Müttefik kuvvetler, U-botlar'ın kodlarını çözemedikleri için zor durumdadır. Bir grup denizci, çok daha tehlikeli ve korkutucu bir görev için seçilir. Savaşın gidişatını değiştirebilecek bu görev, çok gizli bir Nazi kodlama aletinin bir Alman denizaltısından çalınmasını gerektirmektedir. Bir Alman U-bot'u görünümüne bürünen Amerikan denizaltısı, çok gizli tutulan görevi yerine getirmek üzere yola çıkar.

Kıdemli Yüzbaşı Mike Dahlgren (Bill Paxton), S-33 adlı denizaltının kaptanıdır. Birinci Dünya Savaşı yıllarından kalma olan bu denizaltı, ilkel araçlarla donatılmış eski model bir gemi olduğu halde doğru ellerde kullanılması halinde öldürücü bir silaha dönüşecek kapasitededir.

DÜNYAYA GELMENİN RİSKLERİ

Vizyona yeni giren diğer film ise yönetmenliğini Nick Castle'ın yaptığı, başlıca rollerini Bridget Fonda, Campbell Scott ve Albert Finney'nin paylaştıkları komedi filmi Milo'nun Doğumu.

Doğum yapmak üzere olan Elizabeth Moore (Bridget Fonda) ve kocası Kevin (Campbell Scott) doğum son aşamada birden durunca hem şaşırmış hem de endişelenmişlerdir. Anlaşılan küçük yaramaz daha dünyaya gelmeye hazır değildir. Ruhsal dünyadan gerçek dünyaya yolculuk etme zamanı geldiğinde, Milo son bir kez düşünür ve son anda kaçar. Onun bu karşı çıkışı, olayların doğal akışını engellemiştir ve o pes edene kadar başka doğum olmayacaktır. Milo'yu dünyaya gelmeye ikna etme görevi Elmore Dahl'a (Albert Finney) verilir, ona yaşamanın çok güzel olduğunu göstermesi gerekmektedir.

Doğumu ve ölümü birbirine bağlayan bir konuyu işleyen dramatik elementlerle dolu olan film, aynı zamanda hayatta neyin önemli olduğunu, biz insanları biz yapan hayata bağlayan herşeyi gözden geçirmemizi sağlıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.