HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Sınırlı kaynak inancının sonuçları

16.10.2003 00:00:00
İnasanlara kızan ve hayatından bıkan bir kişi şöyle beddua etmiş;

"Ya Rabbi bu dünyayı ters döndür" Bunu duyan alim bir zat o kişiye demiş ki: "Evladım bu dünya zaten ters dönüyor. Senin isteğin gibi dönerse doğruya gelmiş olur. Amacın beddua etmekse dünyanın bu halde kalmasını iste". Bu hikaye BTP Genel Başkanı Prof.Dr. Haydar Baş'ın ekonomiye getirdiği tanıma çok uygun düşüyor. BTP Genel Başkanı Prof.Dr. Haydar Baş "Ekonominin tanımını ters çevirdi" diyeceğiz bakıyoruz tanım gerçekten ters. Onun için şöyle demek gerekiyor. "BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ekonomiye doğru bir tanım getirdi."

Bugüne kadar ekonomi bilimi ihtiyaçların sınırsızlığı kaynaklarınsa sınırlılığı esası üzerine bina edilmiş. BTP Genel Başkanı Prof.Dr.Haydar Baş bu tanımın tersinin doğru olduğunu her aklı selimin analayacağı bir tarzda ispatlıyor. Diyeceksiniz ki"bu o kadar önemli mi". Evet önemli, hem de çok önemli. Zira dünyadaki sömürü savaşlarının doğum kontrollerinin bazı insanları açlığa mahküm etmenin temelinde kaynakların sınırlılığı inancı yatmaktadır. Bu inanca şahit olanların şöyle düşünmesi gayet normal. "Madem ki kaynaklar sınırlı öyleyse kaynakları nekadar az insan kullanırsa benim daha çok kullanma imkanım doğar.

İşte dünyayı kana bulayan felakete sürükleyen bu anlayıştır. Bu anlayıştan hareket eden Malthus "gıda üretimi aritmetik nüfus ile geometrik bir şekilde artırıyor. Bundan dolayı insanlar bir zaman sonra açlıktan öleceklerdir" demiştir. Batılılarda açlıktan ölmet için malzum milletleri öldürerek kaynaklarını yağmalama nüfus artışını engelleme yolunu seçmişler. Bununda dünyanın önüne koyduğu fatura belli. Halbuki Malthus bu tezi ileri sürdüğü dönemde dünya nüfusu iki milyar dahi değildi. Dünya nüfusu 1974'te 4 milyar, 1990'da 5.3 milyar bugün ise 6.5 milyar olarak tahmin edilmektedir. Fakat Malthus'un söylediği yine olmamaktadır. Dahası yapılan bir araştırmada mevcut tekniklerin kullanıldığı tarım üretiminin 28 milyar nüfusun gıda ihtiyacını karşılayacağını ortaya koymaktadır.

Her çeşit üretimi teşvik eden batılılar asıl üretimi yapacak insanın üretimini zararlı bulmuşlar. Bu büyük çelişkiyi görebilmek için BTP Genel Başkanı Proaf.Dr. Haydar Baş'ın ekonomiye getirdiği yeni tanıma inanmaları gerekir. Kaynakların sınırlılığına inanan bir toplumun varacağı son nokta elbette çelişki ve çıkmaz sokak olacaktır.

Kaynakların sınırlı olduğuna inanan batılılar bu kaynakların daha az insanın paylaşması için nüfus artışını engellediler. Tehlike kapıya dayanınca nüfus artışını teşvik etmeye başladılar. Ama nafile. Bu yanlış anlayış var olduğu sürece bunu başaramayacaklardır. Nüfusun azalması hem milli güvenliklerini hem de sosyal güvenliklerini uçuruma sürüklüyor. Çünkü daha çok genç daha çok asker daha çok iş gücü demektir.

Demoğrafların istatistiklerine göre önümüzdeki 50 yılda Avrupa'nın nüfusu 90 milyon kişi azalacak. Avrupa'da doğurganlığı ile tanınan İtalya'da bugünkü nüfusun dörtte birini kaybedecektir. ABD'de durum aynı. Fakat onların bir korkularıda şu: Avrupa kökenli Amerikalıların nüfusu azalırken zenci ve Asya kökenlilerin nüfusu artıyor. ABD nüfus bürosu 2050 yılın Amerika nüfusunun yüzde 23'nün İspanyol, %16'sını zenci, %10 da Asyalı Amerikalılardan oluşacağını hesaplıyor.

Nüfusun azalması da sadece asker ve işgücü açığını büyütmekle kalmıyor, bir sürü acı reçeteyi de gündeme getiriyor. Şöyle ki, çalışan genç nüfusun sigorta primleri yaşlı nüfusun emekli maaşlarını ödeyemeye yetmeyinci emeklilik yaşı ve vergiler yükesltiliyor. Emekli olup gezmek, dinlenmek neredeyse hayal oluyor. Genç nüfusa sahip Türkiye maalesef bu avantajlarını kullanamıyor. Sonuç ise ortada. Bundan dolayı bu ters ve yanlış inancı değiştiren doğrusunu tez haline getiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın söyledikleri çok önemli. Bize düşen görev bu tezi var gücümüzle desteklemektir.
 
M. Hilmi Yıldırım / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.