HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sırplar azıttı

15.07.2001 00:00:00
Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da toplanan yaklaşık 10 bin kişi, eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in Lahey'deki uluslararası mahkemeye teslim edilmesini protesto etti.

Önce Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan göstericiler, kent sokaklarında yürüdükten sonra tekrar meydana döndüler.

Gösteriyi düzenleyen Miloseviç'in Sosyalist Partisi'nden ve Radikal Milliyetçi Parti'den (SRS) liderler halka hitap etti.

SRS Başkan Yardımcısı Aleksandar Vuciç'in konuşmasında göstericileri, "hala özgür olan kahramanlar Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç'i selamlamaya" çağırması üzerine meydandan alkışlar yükseldi. Karadziç ve Mladiç de Lahey'deki mahkemenin aradığı isimler arasında bulunuyor.

Göstericilerin Sırp parlamentosu binasının yakınından geçtiği sırada, bir grubun binaya taş atarak camları kırdı.

Miloseviç'e destek veren taraftarlar yeni hükümetin USSM'ye karşı politik taviz verdiği ve Yugoslav hükümetini uluslararası düzlemde pasif konuma düşürdüğü şeklinde eleştirilerinin gün boyu sürdürdüler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.