HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sizden Gelenler

20.06.2001 00:00:00
Eğitimde okulun önemi

Çocuk ilk eğitimi aileden alır. Aile eğitimi de önemlidir. Ancak çocuk bir döneme kadar aileden eğitimi alır. Bir yaştan sonra ise okul eğitimi almaya başlar. Çocuk yedi yaşında okula başlar. Eğitim ile okumayı, yazmayı ve de ailede öğrenmediği bir çok şeyi öğrenir. Çocuk ailenin yanında kaldığından daha fazla okulda kalır. Bir çocuk ortalama yedi buçuk saat okulda ise beş buçuk saat evde geri kalanını da uyku ile geçiriyor.

Ailede verilen eğitim okulda da iyi bir şekilde desteklenmelidir. İyi eğitim desteklenmez ise çocukta eğitimden eser kalmaz. Çocuk ailesinden bütün bilgileri öğrenemez. Bu yüzden iyi ve güzel bir eğitim almalıdır. Çocuk ailesinden iyi eğitim almadıysa iyi bir eğitim ile iyi bir seviyeye getirilebilir. Bu yüzden okul eğitimi çok önemlidir. Okumak en değerli hazinedir. Hz. Ali'nin dediği gibi "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." Okuyan her zaman alim, okumayan da cahil kalır unutmayalım ki okullar bilim ve irfan yuvalarıdır.

Okulu dört bir yanı duvarlarla çevrili, içinde sıralardan oluşan bir bina olarak düşünmemeliyiz. İçinde bir çok bilgilerin olduğu yerdir okul.

Çocuk okuldan aldığı eğitimi aileden aynı şekilde alamaz. Çünkü ailenin çocuğuna ayırdığı vakit çocuğun öğretmenleriyle olduğu vakitten tabi ki daha azdır.

Ayrıca bunun yanında okullarımızda bulunan değerli öğretmenlerimizin bizlere verdiği bilgiler ışığında aydın birer insan olarak yetişeceğimize inancımız sonsuzdur.

Öğretmensiz ve öğrencisiz eğitimi olmayan bir okulun hiçbir işe yaramayan bir beton yığınından farkı yoktur. Arkadaşlar okullarımızın ve öğretmenlerimizin değerini iyi bilelim.

Selime Başlı/Meltem Koleji-7/A

Aile

Aile toplumun temelidir. Bir kişi doğduğunda ilk önce ailesinin yanında gözlerini açır, hayata başlar. Herşeyi, iyiyi-kötüyü, doğruyu-yanlışı ailesinin yanında öğrenir. Eğer bir aile düzensiz ve dağınıksa sevgi, saygı yoksa çocuk o aileden ne öğrenebilir ki! Eğer bir çocuk okula gidemiyorsa bu, çocuğun suçu değil ki. Çocuk okula gitmek ister ama ailesi göndermez, çocuk ne yapabilir ki.

Aile içerisinde sevgi saygı çok önemlidir.

Bir ailede sevgi, saygı yoksa; çocuk sevgiyi, saygıyı nasıl öğrenebilir ki. Bunun temelini ancak aileden alabilir.

Aile içinde bireylerin birbirlerine karşı bazı görevleri vardır. Örneğin bunlardan bazıları evdeki babanın çocuklarına ve eşine karşı görevleri onları geçindirme ve ekmek parası kazanıp eve getirmesidir. Annenin görevi evi idare etmek ve yavrularına bakıp büyütmektir. Çocukların görevleri ise belirli bir yaşa kadar okuyup meslek sahibi olmaları anne babalarına karşı görevleri arasında gelir. Ailedeki bireylerin görevleri çok önemlidir. Ailedeki her bireyin görevlerini yerine getirmeleri gerekir. Aksi halde bireyler görevlerini yerine getirmezlerse aile düzeni bozulur ve yavaş yavaş o aile dağılır gider.

Fatma Yağmur Çelik/Meltem Koleji-7-A


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.