HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

"Şüpheli" savaş!

18.09.2001 00:00:00
Amerika'nin arkasina NATO'yu da alarak atmaya basladigi savas çigliklari, bir çok ciddi "süpheyi" de beraberinde getiriyor.

Neden mi?

1-Amerika bu savasa "süphe" kelimesini kullanarak giriyor. Gerek ABD Baskani, gerek Savunma Bakani ve gerekse CIA ve FBI yetkilileri terörist saldirida "bas süpheli" olarak Usâme bin Lâdini'i gösteriyor.

ABD'ye göre Lâdin, sadece "süpheli". Ama "öncelikli süpheli". Yani saldirinin kesinlikle Lâdin tarafindan planlandigina dair kesin bilgi, belge, delil ve istihbaratlari yok Amerikalilarin.

Iyi de sadece "süphe" üzerine savas olur mu? Sadece süphe üzerine NATO ordulari savasa çagirilir mi? 55 bin Amerikan yedegine "silah basi emri" verilir mi? Sadece süphe üzerine Afganistan cografyasi, Irak, Sudan belki de Libya ates çemberinin içine atilir mi?

Sadece süphe üzerine masum insanlarin bombalanmasi, öldürülmesi, sakat birakilmasiyla sonuçlanacak bir badireye girilir mi?

Dünya hukuk sisteminin ve demokrasinin besigi olan "ABD-Bati", imha operasyonlarini "süphe" üzerine mi kuruyor? Öyleyse vay bunlarin haline! Vay bunlarin demokrasisine, hukukuna, insan haklarina!

Önce süpheyi ortadan kaldirin. Lâdin mi, Saddam mi, Sirplar mi, Küba mi, Çin mi, K. Kore mi, Amerika içindeki anti-Amerikanci terör örgütleri mi, bu isi kim yaptiysa hele bir "yüzde yüz" tespit edin. Ondan sonra vurun.

Savasin süphelisi, zanna göresi, herhaldesi olmaz.

ABD "süphe savasi" ile zaten basindan sinifta kaldi.

2-Hadi diyelim bu eylemi Usâme bin Lâdin gerçeklestirdi. Amerika'nin tezini dogru kabul edelim:

Afganistan'i 1979'da isgal eden devlet Sovyetler Birligi idi. Afganistan'i kan gölüne çeviren, tas üstünde tas birakmayan, binlerce insani öldürenler Ruslardi. Kabil'i, Kandahar'i ezip geçen Rus tanklariydi. Afganistan'in bugünkü bölünmüslügünün sorumlusu da Rusya idi.

Rusya'ya karsi özgürlük savasi veren Afganlilara yardim eden, silah veren, para yardiminda bulunan ülke ise ABD idi.

Bu Lâdin ne kadar büyük bir ahmak ki, Afganistan'i bu hale getiren Rusya'yi degil, Afganlilara yardim eden ABD'yi vuruyor?

Hadi diyelim Usâme bin Lâdin Suudi kökenlidir ve Afganistan'in yakin tarihte ugradigi bu isgal onu ilgilendirmiyor.

Peki Ortadogu'da tam bir çibanbasi olan, Filistinli Müslümanlari kadin-çocuk demeden öldüren, Islam cografyasi için en büyük tehlike olan Israil neden yapmadi bu eylemi?

Lâdin'in kendi ilkeleri ve mantigina tamamen ters degil mi bu durum?

Bu eylemi Lâdin gerçeklestirmisse bile arkasinda "Ortadogu" disindan baska güçler, hatta ABD içinden bir takim gruplar oldugu "süphesini" dogurmuyor mu?

3-Teröristlerden ikisinin Amerikan askerî birimlerinde egitim aldigini açikladi Pentagon.

Bu açiklamalara göre, iki teröristten biri Teksas'ta bulunan Lacland Hava Üssü'nde dil egitimi görmüs. Pentagon olayin vahametini gizlercesine ve telasla "dil egitimi" gördü diyor. Amerika'da dil egitimi görmek isteyenlerin hepsi acaba askeri hava üslerine mi gidiyor?

Diger terörist ise Alabama'daki Maxwell Hava Üssü'ndeki savas okulunda teknik egitim görüyor.

"Süphe" üzerine savasa girmeye hazirlanan Bush, Usâme bin Lâdin'in iki adaminin Amerika'daki askeri üslere bu kadar rahat girip, egitim almasini hiç mi "süpheli" karsilamiyor?

Aklin, mantigin ve felsefenin kurucularinin akillarindan zoru mu var acaba?

4-Amerika'nin dinleme istasyonlari, ne kadar ciddi dinleme yaptiklarini adeta sov yaparcasina anlatiyordu. Bir kaç ay önce, Marylan'daki Ulusal Güvenlik Teskilati'ni ziyaret edenlere, Lâdin'in annesi ile yaptigi konusmayi dinleten Amerikali yetkililer "Ladin bizden habersiz tuvalete bile gidemez" demislerdi, kahkaha atarak.

Onlarin mantigina göre, tuvalete gitmesinden bile haberdar olunan Lâdin, Dünya Ticaret Merkezi'nin ve Pentagon'un tam tepesine gitmisti!

Breh! Breh! Breh!

Bu eylemin her tarafi süphe dolu. Ladin ne kadar süpheli ise, Lâdin'in adamlarini askeri üslerinde egiten ABD de o kadar süpheli.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.