HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 HAZİRAN 2022, SALI

Tahran’da ‘Gül ve Gül Suyu Festivali’ne yoğun ilgi

28 10:36:00.05.2022
İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen 'Gül ve Gül Suyu Festivali'ne halk tarafından büyük ilgi gösterildi
İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen ‘Gül ve Gül Suyu Festivali’ne halk tarafından büyük ilgi gösterildi.
 
İran’ın başkenti Tahran’daki Ab ve Ateş Parkı’nda düzenlenen ‘Gül ve Gül Suyu Festivali’ renkli görüntüler oluşturdu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği festivalde, İran’ın en ünlü gülü olarak bilinen Gül-i Muhammedi'den üretilmiş gül suyu, kurutulmuş gül ve çeşitli dekoratif ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Festivaldeki gülleri tanıtan kuklalar da ziyaretçilerin keyifli dakikalar geçirmesini sağladı.
 
Gül bizim için önemli
 
Festivale katılan Sahereh Mirzai gülleri günlük hayatında birçok yerde kullandığını ifade ederek, “Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle bir yere çıkamıyorduk. Artık kısıtlamalar kalktı ve bu tarz festivallerin açık alanda yapılıyor olması bizim için daha iyi oldu. Gül bizim çok önemli. Gül suyunu kozmetik, ilaç, yemek ve içeceklerde kullanıyoruz” dedi.
 
Kültürümüzde gül önemli bir yere sahip
 
Festivalde kurutulmuş gül ve gül suyu satan Ahmed Salari, “Kültürümüzde gül önemli bir yere sahip. Güllerden elde ettiğimiz kurutulmuş gül ve gül sularını birçok yerde kullanıyoruz. Güzel koku vermesi için genelde çay ile birlikte kullanırız. Topladığımız bu gülleri özel bir makine içerisinde kurutuyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Festival 10 Haziran'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak
 
Festivalde, “Dik” adı verilen bakır kazanlar içinde geleneksel yöntemlerle kaynatılan güllerle gül suyu yapım aşamaları da yer aldı. Bu adımları ziyaretçilere aktaran Muhammed Ali Purrahim, “Bu gördüğünüz kazanlara 30 kilogram gül ile 70 litre suyu koyup yaklaşık 4 saat kaynatıyoruz. Kazandaki buhar, buradaki borular ile güğüme ulaşıyor ve en sonunda gül suyunu elde ediyoruz” açıklamasında bulundu.
 
Tahran’da 15 Mayıs’ta başlayan Gül ve Gül Suyu Festivali, 10 Haziran’a kadar devam edecek.İHA


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.